Popularne drzewo wydziela szkodliwą substancję. Sprawdź, czy też masz je w ogrodzie
Drzewo orzecha włoskiego jest bardzo popularne wśród właścicieli działek i ogrodów, ale nie posiadając odpowiedniej wiedzy na temat jego właściwości, możemy zaszkodzić pozostałym roślinom. Warto zatem poświęcić kilka chwil i dowiedzieć się, czego nie powinniśmy sadzić w bliskiej odległości od wspomnianego orzecha.
Nie każdy miłośnik ogrodu zdaje sobie sprawę, że drzewo orzecha włoskiego posiada substancję, która na pewne rośliny działa zbawiennie, a na inne wręcz przeciwnie, bardzo im szkodząc. Za taki stan rzeczy odpowiada juglon - substancja biochemiczna znajdująca się w opadłych liściach i łupinach orzecha.
Największe stężenie toksycznej substancji zawierają leciwe drzewa orzecha włoskiego. Ponadto najintensywniej wydzielana i produkowana jest ona wiosną i jesienią, kiedy drzewo przechodzi w stan wegetacyjny.
W celu zmniejszenia ryzyka zniszczenia roślin przez juglon powinniśmy regularnie pozbywać się z gruntu opadłych z drzewa liści i łupin. Nie należy jednak wyrzucać ich na kompost.
Co można, a czego nie można sadzić przy orzechu włoskim?
Juglon może znacząco wpływać na zahamowanie wzrostu niektórych roślin, rosnących w niewielkiej odległości od orzecha włoskiego, dlatego warto posiąść wiedzę na temat tego, co można, a czego nie można sadzić przy orzechu włoskim.
Do roślin wyjątkowo wrażliwych na działanie substancji z drzewa orzecha włoskiego zaliczamy:
- pomidory
- ziemniaki
- ogórki
- groch
- fasolę
- rododendrony
- azalie
Jednak nie wszystkie rośliny negatywnie reagują na działanie juglonu. Bezpośrednio przy drzewie orzecha włoskiego z powodzeniem możemy posadzić m.in.: cebulę, buraka cukrowego, topinambur, tulipany, tuję, czarny bez, paprocie, czarne i czerwone porzeczki, morwy, hibiskus oraz pierwiosnek.