Porządnie wygrab i zasyp łyse placki na trawniku. Gęsty równy trawnik jak z obrazka

Oprac.: Tomasz Kromp

Zdrowy, zielony i równo przystrzyżony trawnik to jeden z najbardziej reprezentacyjnych elementów ogródka lub działki. Nic więc dziwnego, że wielu ogrodników chce zapewnić trawie jak najlepsze warunki do wzrostu. Czasem jednak można zaobserwować dziury i puste place na trawniku. Skąd się one biorą i jak je zlikwidować? Odpowiadamy.

Jak zapewnić trawnikowi odpowiednie warunki do wzrostu?
Jak zapewnić trawnikowi odpowiednie warunki do wzrostu?123rf.com123RF/PICSEL

Jakie zwierzę kopie dziury w trawniku?

Dziury i puste przestrzenie na trawniku to zwykle sprawka zwierząt, które odwiedzają posesję. Mowa tu między innymi o nornicach, myszach polnych, karczownikach czy kretach. Do ogródków usytuowanych blisko lasu mogą również wpadać z wizytą dziki czy sarny. Owe zwierzęta przyczyniają się nie tylko do niszczenia trawnika, ale również uprawianych na działce roślin.

W zidentyfikowaniu zwierzęcia kopiącego dziury w trawniku może pomóc obserwacja śladów. Co więcej, trzeba zwracać uwagę na rodzaj zniszczeń. Krety zwykle pozostawiają po sobie charakterystyczne kopczyki. Z kolei nornice robią dziury o średnicy około 5-6 cm. Natomiast dziki mogą zryć podłoże i wywołać prawdziwe spustoszenie w ogródku.

Przed naprawą szkód, najpierw należy zabezpieczyć swoją posesję przed tego rodzaju zwierzętami. W przypadku kretów i nornic pomocne mogą okazać się odstraszacze dźwiękowe lub różnego rodzaju trutki. Aby uchronić się przed dzikami, dobrze jest zaopatrzyć się w solidne ogrodzenie.

Jak zlikwidować dziury w trawniku?

Trawnik, na którym powstały dziury, najpierw należy porządnie wygrabić. W ten sposób da się wyrównać teren. Następnym krokiem jest zasypanie pozostawionych przez zwierzęta dziur za pomocą nowej gleby. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalne podłoże do trawników. Przy likwidowaniu dziur w trawniku, dobrze jest również przykryć niewielką ilością gleby inne miejsca, w których występują ubytki trawy.

Aeracja trawnika może ułatwić korzeniom trawy dostęp do wody
Aeracja trawnika może ułatwić korzeniom trawy dostęp do wody123RF/PICSEL

Po wykonaniu powyższych czynności warto przeprowadzić dokładną aerację trawnika. Rzeczony zabieg ułatwi korzeniom trawy dostęp do wody, a także ograniczy ryzyko jej zalegania na trawniku.

Jak odbudować zniszczony trawnik?

Mocno zniszczony trawnik może wymagać użycia odpowiednich mieszanek regeneracyjnych. Z ich pomocą da się w szybki i prosty sposób odbudować uszkodzoną darń. Niektórzy ogrodnicy stosują również trawy samozagęszczające. Dzięki nim zadarnianie terenu odbywa się znacznie szybciej. Co więcej, tego rodzaju trawniki mogą okazać się bardziej odporne na użytkowanie.

W odbudowie zniszczonego trawnika może również pomóc zabieg nawożenia trawy za pomocą specjalnych środków. Owe preparaty dostarczają darni składników odżywczych, które są niezbędne do wzrostu. Na rynku dostępne są także mieszanki, które ograniczają rozwój chwastów. Dzięki nim trawnik będzie zdrowy i zielony.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas