W tym roku twoja trawa będzie zielona i gęsta. Wykonaj ten jeden, kluczowy zabieg
Oprac.: Anna Gburek
Trawnik po zimie nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Często pokrywają go kępki żółtej trawy, źdźbła są połamane, a pomiędzy nimi wyrastają chwasty lub mech. To jednak nie oznacza, że w sezonie nie stanie się piękną, równą i zieloną darnią. Jak dobrze zaopiekować się trawnikiem na wiosnę? Wśród najważniejszych etapów pielęgnacji znajduje się m.in. nawożenie. Kiedy przeprowadzić pierwsze nawożenie trawnika po zimie? Jakich nawozów do tego użyć?
Spis treści:
Kiedy pierwsze nawożenie trawnika po zimie?
Wiosna jest czasem, w którym cała natura budzi się do życia. Rośliny w twoim ogrodzie, choć jeszcze nie pokryły się zielonymi liśćmi, intensywnie rosną i pobierają substancje odżywcze z gleby. Dotyczy to także trawnika. To właśnie dlatego wiosenne nawożenie trawy jest tak ważne i wpływa na jego wygląd w całym sezonie.
Kiedy wykonać pierwsze nawożenie trawnika po zimie? Najlepszym okresem do tego jest wczesna wiosna. Warto zaplanować tę pracę na połowę marca lub pierwszą połowę kwietnia. W wyznaczeniu prawidłowego terminu bardzo ważna jest pogoda. Dobrze, aby na zewnątrz dodatnia temperatura utrzymywała się już od kilku dni. Należy wybrać dzień suchy, bezwietrzny i zachmurzony. Nawozu nie należy rozsypywać na mokrej trawie, ponieważ może przyczynić się to do zbrylenia się nawozu i oblepienia źdźbeł. Z kolei nawożenie w słoneczny dzień może doprowadzić do poparzenia trawy.
Czym nawozić trawnik na wiosnę?
Termin pierwszego nawożenia trawy po zimie jest bardzo ważny, ale należy także dobrze dobrać preparat, którym odżywisz darń. W tym celu najlepiej wykonać badania fizykochemiczne ziemi, dzięki czemu szybko określisz ewentualne niedobory substancji odżywczych. Przy dobrym składzie gleby dodatkowe nawożenie preparatami mineralnymi może jedynie doprowadzić do przenawożenia darni.
Trawa do zdrowego i bujnego wzrostu potrzebuje m.in. potasu, azotu, fosforu, magnezu i żelaza. Każda z tych substancji ma inne działanie.
- Fosfor wspiera rozwój korzeni;
- azot wpływa na intensywny wzrost darni i jej zielony, intensywny odcień;
- potas wspiera wzrost trawy i zwiększa jej odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz choroby;
- magnez bierze udział w fotosyntezie;
- żelazo jest potrzebne do produkcji chlorofilu.
Czym nawozić trawnik w marcu? Na wiosnę najczęściej stosuje się preparaty mineralne azotowe, ponieważ ten pierwiastek jest najmocniej wypłukiwany zimą. Możesz skorzystać z preparatów w postaci płynu, proszku lub granulatu. Ponadto do wyboru masz produkty o szybkim działaniu lub spowolnionym. Warto pamiętać, że nawozy o przyspieszonym działaniu grożą przenawożeniem trawnika.
Trawę warto także odżywiać nawozami naturalnymi, które nie tylko dostarczają cennych substancji odżywczych roślinom, ale również poprawiają strukturę gleby. Przekompostowany obornik dobrze jest stosować raz na trzy lata. Do użyźnienia gleby na wiosnę świetnie nadaje się także naturalny kompost.
Trawa najlepiej rośnie na glebie o lekko kwaśnym o odczynie 5,5-6,5 pH. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, należy przeprowadzić wapnowanie. Wówczas termin nawożenia może się opóźnić, ponieważ pomiędzy dwoma zabiegami należy zachować kilkutygodniową przerwę. Z kolei, jeśli trawa rośnie na ziemi piaszczystej, jej strukturę można poprawić za pomocą kwaśnego torfu.
Co trzeba zrobić z trawą na wiosnę?
Zanim rozsypiesz nawóz na trawnik, musisz odpowiednio przygotować miejsce. W pierwszej kolejności posprzątaj je z opadłych liści i gałęzi, które z pewnością zostały nawiane zimą. Dzięki temu będziesz mieć lepszy dostęp do ziemi.
Na wiosnę trawę dobrze jest już skosić. Skróć źdźbła przynajmniej o jedną trzecią. Wówczas też łatwiej określisz jej stan i zauważysz ewentualne problemy. Przed nawożeniem trawnika warto usunąć wszystkie chwasty i pozbyć się mchu. Zalecane jest także przeprowadzenie wertykulacji i aeracji trawnika. Oba zabiegi spowodują, że nawóz szybciej przedostanie się do gleby i zostanie wykorzystany przez trawę.
Jaki nawóz na zagęszczenie trawy?
Koszmarem każdego ogrodnika są puste przestrzenie na trawniku, które wyłaniają się spod topniejącego śniegu. Taki widok niestety nie jest rzeczą rzadką. Na szczęście istnieją sposoby na szybkie zagęszczenie darni, które pozwalają pozbyć się pustych przestrzeni.
Najszybciej uzupełnisz braki w trawniku trawą z rolki. Choć efekt jest szybki to jednak niezbyt trwały. Znacznie lepszym sposobem jest zastosowanie dosiewek, najlepiej z nasion trawy samoregenerującej się. Rośnie ona szybciej niż nasiona zwykłych mieszanek. Ponadto jest odporniejsza na niską temperaturę, więc możesz wysiać ją wcześniej. Trawa rozkrzewia się na boki, dzięki czemu unikniesz problemu pustych dziur w trawniku w przyszłych latach.
Jeśli jednak na swojej posesji masz już trawę samozagęszczającą się, a na jej powierzchni widać prześwity, najlepiej zastosować nawozy na zagęszczenie trawy. Preparaty te zawierają odpowiednią mieszankę substancji mineralnych o szybkim działaniu, które powodują rozwój kęp trawy i wzmocnienie korzeni. W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele produktów do zagęszczania trawnika. W tej sytuacji warto wybrać gotowy nawóz, który ma odpowiednio przygotowany skład.
Przeczytaj także: