Posadź obok żywotników. Twój ogród będzie wyglądać zjawiskowo
Tuje to częsty widok w polskich w ogrodach. Popularne żywotniki często zamieniają się w szczelne żywopłoty lub zdobią przestrzeń w charakterze soliterów. Mimo dobrej kondycji krzewów masz wrażenie, że w twoim ogrodzie czegoś brakuje? Sprawdź, jakie rośliny sadzić obok tui, by twój teren nabrał kolorów i dynamiki.
Spis treści:
Dobre sąsiedztwo roślin, czyli co pasuje do tui?
Chcąc wykorzystać tuje jako tło dla innych roślin lub stworzyć z nich zgrany i przyjemny dla oka duet, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne. By wszystkie rośliny rosnące blisko siebie rozwijały się bujnie, muszą mieć podobne wymagania. Żywotniki zwykle sadzi się na ziemi lekko kwaśnej, więc w ich pobliżu kiepsko będą rosnąć gatunki o upodobaniu do podłoża zasadowego.
Jeśli tuje są dużego rozmiaru, weź pod uwagę, że mogą zacieniać stanowisko dla innych okazów. Kwiaty wymagające dużego nasłonecznienia w takim towarzystwie szybko zmarnieją. Żywotniki, choć proste w uprawie, są dość żarłoczne, jeśli chodzi o substancje odżywcze. Zabierając się więc do sadzenia roślin wokół nich, pamiętaj o zasileniu gleby solidną porcją kompostu. W jego przypadku nie ma mowy o przenawożeniu, a dzięki niemu inne rośliny nie będą cierpiały głodu. Zatem, co sadzić razem z tujami?
Czy obok tui można sadzić hortensje?
Umieszczenie hortensji w pobliżu żywotników to znakomity pomysł, jeśli chcesz wprowadzić do swojego ogrodu dużą dawkę kolorytu. Kuliste kwiatostany hortensji pięknie prezentują się na tle zielonych iglaków. W sąsiedztwie tui bardzo dobrze wyglądają hortensje bukietowe i ogrodowe. Ważne jednak, by kwitnące krzewy nie były całkowicie odgrodzone od światła. Takie zestawienie sprawdza się zwłaszcza w większych ogrodach, w których obie rośliny mają wystarczającą przestrzeń do wzrostu.
Rośliny na słoneczne stanowiska
Jeśli tuje nie są zbyt wyrośnięte lub na twoim terenie nie brakuje słońca, postaw na inne okazy, które kapitalnie prezentują się w miejscach dobrze nasłonecznionych. W takich warunkach wraz z żywotnikami piękny krajobraz tworzą:
- magnolie,
- wiśnie ozdobne,
- róże,
- budleje,
- forsycje.
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że rośliny mają różny termin kwitnienia, więc widokiem spektakularnych kwiatów możesz cieszyć się od wczesnej wiosny, aż do późnego lata.
Te gatunki wolą cień! Idealne sąsiedztwo dla tui
Jeśli zależy nam na tym, by tuje skutecznie odgradzały naszą posesję od ulicy lub wzroku sąsiadów, staramy się pielęgnować je tak, by tworzyły szczelne i wysokie ściany zieleni. Chcąc znaleźć idealne sąsiedztwo dla tui w takim przypadku, musimy postawić na rośliny, które lubią cień lub półcień i docenią osłonięcie od wiatru. Do najpiękniejszych okazów tego rodzaju należą azalie i różaneczniki.
Zobacz: Co sadzić pod orzechem włoskim? Nie wszystko wyrośnie, bo problemem są liście i łupiny orzecha
Tuje lubią kwitnące byliny
W tej dziedzinie wybór jest naprawdę ogromny. W okolicach tui bardzo dobrze rozrastają się kwitnące bergenie, liliowce, bodziszki oraz żurawki. Funkie za sprawą dorodnych liści tworzą piękne uzupełnienie ogrodowej przestrzeni.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w pobliżu żywotników uprawiać także jeżówki, rudbekie oraz astry. Okazy te kwitną jesienią, wprowadzając barwne akcenty od ogrodu, który powoli zaczyna przygotowywać się do zimowego spoczynku.
Polecamy: