Wyrasta na 4 metry i przypomina fontannę. Idealna alternatywa dla klasycznego żywopłotu
Miskant olbrzymi zyskuje na popularności. Ozdobna trawa jest idealnym wyborem do ogródka, stanowiąc ciekawą alternatywę dla klasycznego żywopłotu. Kiedy sadzić trawę miskant olbrzymi? Teraz jest na to najlepszy czas!
Spis treści:
Miskant olbrzymi- przypomina fontannę
Miskant olbrzymi jest ozdobną trawą wręcz idealną do ogródka. Tworzy silne, duże kępy oraz okazałe kwiatostany. Jest gatunkiem łatwym w uprawie, mało wymagającym i w pełni odpornym na mrozy. Nie ma więc lepszego wyboru dla tych początkujących, jak i nieco bardziej wprawionych ogrodników.
Jak wygląda miskant olbrzymi? Jest wysoką trawą, która dorasta do nawet 4 metrów, tworząc kępy przypominające fontannę. Zasadzony raz może rosnąć nawet przez kilka lat w tym samym miejscu. Jego liście osiągają około metr długości, a ich blaszka ma ciemnozielony kolor z białym środkowym nerwem.
Kiedy sadzić trawę miskant olbrzymi?
Najlepszym czasem na sadzenie w ogrodzie miskanta olbrzymiego jest okres wiosenny lub jesienny. Zbliżają się więc dni, kiedy warto nieco mocniej skupić się na tej roślinie. Najlepszym terminem na przygotowanie ziemi oraz zasadzenie trawy jest okres pomiędzy kwietniem a majem, kiedy termometry przez dłuższy czas wskazywać będą powyżej 10 st. C.
Jak sadzić trawę miskant olbrzymi? Korzenie rośliny powinny zostać dokładnie zasypane ziemią oraz delikatnie wgniecione i ubite. Nie powinny znajdować się na głębokości mniejszej niż 15 centymetrów. Tuż po zasadzeniu rośliny, jeśli nie pojawi się deszcz, należy dokładnie podlać podłoże.
Zobacz również: Komary i muchy nienawidzą tych roślin. Umieść je na tarasie, a będą omijać cię z daleka
Miskant olbrzymi: uprawa
Miskant olbrzymi jest rośliną idealną dla początkujących ogrodników. Nie wymaga on bowiem specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, będąc jedną z łatwiejszych w uprawie traw. Roślina świetnie znosi niskie temperatury, jednak w okresie jesiennym i zimowym należy dobrze ją zabezpieczyć, obsypując korą lub suchymi liśćmi.
Należy pamiętać, że roślina jest gatunkiem mocno ekspansywnym. Dlatego też chcąc zasadzić ją w ogrodzie należy uwzględnić sporo miejsca. Jak szybko rośnie miskant olbrzymi? Mniej więcej w trzecim roku od posadzenia roślina może osiągnąć nawet 4 metry. W sezonie wegetacyjnym dorasta do swojej maksymalnej wysokości w dość szybkim tempie.
Miskant olbrzymi ma niewielkie wymagania glebowe, jednak preferuje gleby próchnicze. Na terenach zbyt suchych lub podmokłych trawa może nie rosnąć tak szybko, jak na podłożu o umiarkowanej wilgotności.
Czy miskant olbrzymi się przycina?
Zbliża się również odpowiedni czas na przycinanie miskanta olbrzymiego. Kiedy temperatura wzrośnie, a przymrozki miną, należy usunąć zaschnięte pędy i ewentualne uszkodzenia. Ogrodnicy przycinają roślinę zazwyczaj w połowie marca, jednak ten termin jest mocno uzależniony od pogody. Jeśli zima się przedłuża, należy odwlec zabieg o kilka tygodni. Cięcie najlepiej wykonać w momencie, w którym środek kępy zacznie nabierać intensywniejszego koloru.