Posadź przy pomidorach. Tak obfitych plonów pozazdroszczą ci sąsiadki

Oprac.: Tomasz Kromp

Pomidory to jedne z najchętniej uprawianych przez Polaków warzyw. Stanowią doskonały składnik wielu zróżnicowanych dań. Okazuje się, że w przypadku ich uprawy, warto posadzić je w towarzystwie określonych roślin. Jakie warzywa można sadzić obok pomidorów, a czego lepiej przy nich nie umieszczać? Wyjaśniamy.

Co sadzić obok pomidorów?
Co sadzić obok pomidorów?123RF/PICSEL

Jakie rośliny posadzić obok pomidorów?

Odpowiednia uprawa pomidorów to nie tylko regularne podlewanie, nawożenie czy przycinanie. Niektórzy ogrodnicy mogą nie wiedzieć, że owo warzywo może rozwijać się lepiej, jeśli zapewni mu się sąsiedztwo właściwych roślin.

Okazuje się, że jednymi z takich roślin są zioła, na przykład bazylia, tymianekkolendra czy koper włoski. Posadzone w towarzystwie pomidorów, mogą przyczynić się do ich efektywniejszego wzrostu. Wynika to z tego, że ich zapach może przyczynić się do przepłoszenia szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki. Co więcej, niektóre z owych ziół doskonale komponują się z pomidorami na talerzu. Tutaj świetnym przykładem jest bazylia.

Co jeszcze warto posadzić obok pomidorów? Podobne działanie polegające na odstraszaniu szkodników wykazują warzywa takie jak czosnek czy cebula. Umieszczone w sąsiedztwie pomidorów przepędzą przędziorki i mszyce, a także zminimalizują ryzyko niektórych chorób grzybowych, takich jak między innymi fytoftoroza.

Czosnek, cebula, pomidory i bazylia mogą stworzyć prawdziwą, kulinarną rewelację. Ponadto mniej grasujących na pomidorach szkodników oznacza lepsze warunki do wzrostu, co przekłada się na większe zbiory.

Pomidory dobrze jest sadzić w towarzystwie czosnku i bazylii
Pomidory dobrze jest sadzić w towarzystwie czosnku i bazylii123RF/PICSEL

Czego nie można sadzić obok pomidorów?

Powyżej wymieniliśmy rośliny, które posadzone obok pomidorów mogą pomóc w ich uprawie. A czy istnieją jakieś warzywa lub zioła, których nie zaleca się umieszczać w ich towarzystwie? Okazuje się, że tak. Chodzi tu między innymi o:

  • bób; 
  • groch; 
  • paprykę; 
  • ogórki. 

Posadzenie tych roślin obok pomidorów może spowodować, że będą one rosły i dojrzewały wolniej. To samo tyczy się kapusty i rzodkiewki – owe warzywa nierzadko opóźniają kwitnienie pomidorów.

Decydując się na uprawę pomidorów, warto unikać sadzenia obok nich ziemniaków. W przeciwnym razie ryzyko wystąpienia chorób rzeczonych roślin jest znacznie wyższe.

Uprawa pomidorów – o czym pamiętać?

Dla wielu osób uprawa pomidorów może wydawać się dość trudna. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach, które pozwolą zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu.

Wybierając stanowisko dla pomidorów, lepiej postawić na dobrze nasłonecznione miejsca. Owe warzywa są dość wrażliwe na przymrozki, a zatem decydując się na posadzenie ich w gruncie, lepiej zrobić to dopiero w połowie maja. W szklarniach bądź tunelach foliowych pomidory można sadzić nieco wcześniej.

Przed posadzeniem pomidorów, warto zasilić glebę kompostem. W lipcu i sierpniu rośliny mogą wymagać solidnego nawożenia. Dobrze jest postawić na sprawdzone nawozy ekologiczne.

O czym jeszcze pamiętać przy uprawie pomidorów? W przypadku wysoko rosnących odmian, dobrze jest zadbać o przywiązanie ich do mocnych podpór. Niektórzy ogrodnicy stosują również domowej roboty opryski z cebuli lub czosnku, które mogą pomóc w odstraszeniu szkodników.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas