Posadź w ogrodzie te rośliny. Krety przestaną plądrować twój teren

Chcesz uniknąć widoku kopców ziemi szpecących twoją wypielęgnowaną murawę? Dowiedz się, jak zrobić naturalną barierę, by pozbyć się kretów z ogrodu. Ich obecność jest bardzo szkodliwa ze względu na uszkodzenia korzeni, cebuli i bulw roślin, jakie powodują te niewielkie, ale za to bardzo aktywne stworzenia. Zastanawiasz się, co odstrasza krety? Istnieją gatunki roślin, których właściwości działają na szkodniki drażniąco. Weź je pod uwagę, planując aranżację swojej przestrzeni.

Krety nie lubią zapachu wielu roślin oraz sierści psa czy kota
Krety nie lubią zapachu wielu roślin oraz sierści psa czy kota123RF/PICSEL

Dlaczego kret jest szkodnikiem?

Mimo że obecność  tego niewielkiego ssaka jest w ogrodach niepożądana, ma on pewne zalety. Przede wszystkim żywi się larwami owadów, dżdżownicami i drobnymi kręgowcami, które również bywają udręką dla ogrodników. Jednak kret w tym celu drąży w ziemi długie korytarze, przez co niszczy korzenie roślin uprawnych i ozdobnych. Do tego kopce, które tworzy dla utrzymania odpowiedniej wentylacji swoich tuneli, naruszają stan murawy.

Należy wspomnieć, że kret jest w Polsce pod ochroną. Co prawda nie dotyczy ona terenów prywatnych ogrodów i działek, ale szukając skutecznych sposobów na krety, warto skupić się na humanitarnych metodach, które nie okaleczają i nie zabijają zwierząt.

Co odstrasza krety?

Prawdopodobnie najbardziej naturalną metodą na pozbycie się kreta z ogrodu jest stworzenie naturalnej bariery złożonej z roślin, których zapach działa na szkodnika odstraszająco. Nie tylko w bezkrwawy sposób zniechęcimy krety do wizyty na naszym terenie, ale przy okazji zagospodarujemy przestrzeń w ogrodzie, tworząc barwne kompozycje. Przyjemne z pożytecznym!

Czego nie lubią krety? Śmierdziuszka przychodzi z pomocą

Pod tą potoczną i działającą na wyobraźnię nazwą kryje się aksamitka. To popularna roślina, zwłaszcza w ogrodach w stylu rustykalnym. Jej ozdobne kwiaty są w stanie zdobić rabaty aż do pierwszych przymrozków. Jej specyficzny zapach odstrasza krety, nornice oraz bardzo szkodliwe nicienie glebowe. By na tym polu uzyskać największą skuteczność, ogrodnicy polecają sadzenie aksamitki rozpierzchłej.

Zalety szachownicy cesarskiej w ogrodzie

Już sama nazwa rośliny brzmi dostojnie. Wygląd też jest imponujący, więc okaz nazywany także koroną cesarską fenomenalnie wzbogaci naszą ogrodową kolekcję. Wydziela zapach, który jest dla kretów i nornic nie do zniesienia. Jednocześnie zdobi rabaty smukłymi i sztywnymi łodygami, na których pojawiają się duże, wiszące kwiaty. Dużym atutem szachownicy cesarskiej jest fakt, że to roślina wieloletnia i odporna na mrozy.

Efektowna szachownica cesarska to twój as z rękawa w walce z kretami
Efektowna szachownica cesarska to twój as z rękawa w walce z kretami123RF/PICSEL

Bazylia pospolita kontra krety w ogrodzie

Zioło kojarzy się przede wszystkim z kuchnią włoską. Z powodzeniem można uprawiać je we własnym ogródku. Aromatyczny dodatek do dań będziesz mieć zawsze pod ręką, a przy okazji ochronisz resztę terenu przed pojawieniem się kreta. Bazylię wysiewaj na przełomie marca i kwietnia. Do gruntu jednak przenieś ją dopiero w maju, gdy minie ryzyko przymrozków.

Jak odstraszyć kreta? Sięgnij po czosnek

Stosuj proste patenty, dzięki którym krety nie będą zbliżać się do twojego ogrodu
Stosuj proste patenty, dzięki którym krety nie będą zbliżać się do twojego ogrodu123RF/PICSEL

Popkultura przyzwyczaiła nas do postrzegania czosnku jako niezawodnego środka na wampiry. Te nocne stworzenia zostawmy jednak w świecie książek, filmów i seriali. W realnym świecie posadzenie czosnku doskonale sprawdza się jako tarcza chroniąca ogród przed kretami. Wykorzystać w tym celu możesz zarówno czosnek pospolity, jak i ozdobny czy niedźwiedzi.

Czosnek na krety stosować można nieco inaczej. Jeśli zwierzę obecne w twoim ogrodzie jest wyjątkowo uparte, wymieszaj kilka rozgniecionych ząbków czosnku z olejem rycynowym. Taką mieszankę umieść w kopcu. Kret czym prędzej się oddali.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas