Post: Na czym polega i co jeść w jego trakcie?

Post to dla wielu osób szczególny okres. Zmiana codziennych nawyków oraz wyrzeczenia mają pomóc w duchowej przemianie, ułatwić skupienie się na czymś innym niż przyziemne sprawy. Post jest elementem wszystkich religii, jego ideą jest zachęcenie do refleksji nad życiem, przybliżenie się do Boga i drugiego człowieka. W kościele prawosławnym dłuższy post występuje kilka razy w ciągu roku, w judaizmie oprócz obowiązkowych postów popularne jest także indywidualne umartwianie się, a muzułmanie poszczą w trakcie dziewiątego miesiąca roku – ramadanu – od świtu do zmierzchu. Katolicy także przywiązują wielką wagę do zasad religii, szczególnie w trakcie Wielkiego Postu. Jakie są rodzaje postu i co jeść w jego trakcie?

Co jeść w trakcie postu?
Co jeść w trakcie postu? ©123RF/PICSEL

Jakie są rodzaje postu?

Kościół katolicki wyróżnia trzy rodzaje postu: jakościowy, ilościowy i ścisły. Pierwszy polega na powstrzymywaniu się od jedzenia mięsa i rosołu (rozumianego jako zupy czy wywaru na mięsie lub zwierzęcych kościach). Dozwolone są jaja, nabiał i tłuszcze zwierzęce. Obowiązuje we wszystkie piątki w roku i dotyczy osób, które ukończyły 7. rok życia.

Post ilościowy polega na spożywaniu wyłącznie trzech posiłków w trakcie dnia, w tym jednego do syta (może zawierać mięso) i dwóch nie do syta. Ma przebiegać tak, by poszczący odczuł różnicę między postem a zwykłym dniem. Post ilościowy obowiązuje we wszystkie poniedziałki, wtorki, środy (z wyjątkiem Środy Popielcowej) i czwartki Wielkiego Postu. Powinny się do niego stosować osoby między 18. a 60. rokiem życia.

Post ścisły to połączenie postu ilościowego i jakościowego. Obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek i dotyczy osób pełnoletnich do 60. roku życia.

Co jeść w trakcie postu?

Ryby i warzywa
©123RF/PICSEL

Ryby – zdrowe i idealne w trakcie postu

Ryby są bogatym źródłem witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Poprawiają funkcjonowanie układu sercowego i nerwowego. Chronią przed osteoporozą i wzmacniają odporność. Najzdrowsze są ryby morskie, w trakcie postu możesz więc przyrządzać duszonego lub pieczonego dorsza, mirunę, łososia czy mintaja. Na śniadanie lub kolację sprawdzą się wędzona makrela, śledzie w oleju, a także szprotki.

Makarony i kasze

Dobrym i zdrowym dodatkiem do obiadów będą kasze i makarony. Kasze są niezastąpionym źródłem błonnika (podobnie jak razowy makaron), który zwiększa uczucie sytości nawet po małym posiłku. Błonnik reguluje też procesy trawienne i obniża poziom cukru we krwi. Najwięcej tego cennego składnika znajdziemy w kaszy gryczanej i kaszy bulgur, nieco mniej w kaszy jęczmiennej. Kasze i makarony świetnie komponują się z warzywami i warzywnymi sosami.

Warzywa, grzyby i owoce

Warzywa będą świetnym dodatkiem do obiadów. Z łatwością przygotujesz surówki z kapusty, selera czy marchwi. Por, cebula, pomidory czy dynia będą też świetną bazą do stworzenia kremowych zup. Na śniadania i kolacje warto jeść również sałatki warzywne, na przykład sałatkę grecką, meksykańską czy z awokado. Idealnym dodatkiem do posiłków są też grzyby. Z suszonych możesz przyrządzić zupę, a ze świeżych pieczarek na przykład sos do makaronu.

Gdy masz ogromną ochotę na coś słodkiego, zjedz owoce. Będą zdrowym deserem. Najsłodsze są banany i winogrona. Na co dzień możesz jeść także jabłka, gruszki i cytrusy. Owoce dobrze komponują się z jogurtem czy budyniem.

Nabiał

Nabiał jest cennym źródłem białka i wapnia, który zapewnia dobrą kondycję kości i zębów, wspiera też funkcjonowanie układu nerwowego. Sery i twarożki, a także jogurty i kefiry będą świetnym urozmaiceniem diety i zdrową przekąską w tracie dnia.

Z czego zrezygnować w trakcie postu?

Według zasad kościoła w trakcie jakościowego i ścisłego postu nie powinno się spożywać mięsa. Zgodnie z ideą umartwiania się, warto jednak zrezygnować też z codziennych przysmaków, takich jak słodycze i słone przekąski. Wiele osób w trakcie postu zachowuje również wstrzemięźliwość od alkoholu. Ważne jest, aby odżywiać się zdrowo, ale starać się jeść mniej niż w trakcie zwykłego okresu liturgicznego. Pamiętaj, że sposób poszczenia jest indywidualną kwestią każdego człowieka.