Postaw doniczkę z lawendą w tym miejscu. Będzie kwitła jak nigdy wcześniej

Lawenda – ogrodowa piękność, która w naszym kraju cieszy się ogromną popularnością. Roślina przywodząca na myśl francuską Prowansję jest ozdobą ogrodów, tarasów czy balkonów. Jeśli rośnie w doniczce lub skrzynce, warto ją postawić w konkretnym miejscu. Dzięki temu będzie bujnie kwitła.

Lawenda nie kwitnie? Może wystarczy... przestawić doniczkę?
Lawenda nie kwitnie? Może wystarczy... przestawić doniczkę?123RF/PICSEL

Lawenda pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Zazwyczaj kojarzy się z fioletowo-błękitnymi polami w Prowansji. Aby nacieszyć oczy tym widokiem, wcale nie musimy wybrać się do tego francuskiego regionu - w Polsce jest coraz więcej lawendowych pól. Nie bez powodu - pachnący krzew świetnie przyjął się i w naszym klimacie.

Lawenda: ogrodowa piękność i jej odmiany

W Polsce najczęściej uprawiana jest lawenda wąskolistna. Charakterystyczną cechą zimozielonej rośliny są wąskie, posrebrzane listki i kwiaty układające się w kłosy. Mogą przybierać barwę od jasnoniebieskiej, różowej, białej, aż po fioletowoniebieską. Roślina kwitnie od czerwca do października i dorasta do wysokości ok. 50 cm.

Inne popularne w naszym kraju odmiany lawendy to:

  • Hidcote,
  • Lavandula angustifolia
  • Dwarf Blue,
  • Rosea,
  • Alba,
  • Lavandula Latifolia.
Lawenda cieszy się w Polsce ogromną popularnością
Lawenda cieszy się w Polsce ogromną popularnością123RF/PICSEL

Naturalny odstraszacz komarów

Lawenda będzie się pięknie prezentować przy ogrodowych ścieżkach, na rabatach czy w ogródkach skalnych. Jest świetną towarzyszką dla róż. Warto dodać, że lawenda swoim zapachem przyciąga pszczoły, motyle i trzmiele. Z drugiej strony, działa odstraszająco na komary czy mszyce. Jak widać, lista jej zalet nie kończy się jedynie na pięknym wyglądzie.

Lawendę można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i doniczkach czy skrzynkach. Niskie odmiany można zasadzić w ceramicznych, okrągłych donicach - ważne, by miały od spodu dziurki, dzięki którym będzie usuwany nadmiar wody. Krzew będzie się też pięknie prezentował w wiklinowych koszykach.

Jak podlewać lawendę w doniczce?

Lawendę należy regularnie przycinać
Lawendę należy regularnie przycinać123RF/PICSEL

Lawenda nie przepada za zbyt dużymi ilościami wody, ale jeśli uprawiamy ją w doniczce, musimy pamiętać o tym, że potrzebuje nieco więcej wilgoci niż ta, która rośnie w ogrodzie. Należy ją podlewać wtedy, gdy ziemia będzie lekko sucha - sadzonki mające kilka lat wystarczy okazjonalne podlewanie. Co innego młode siewki, które potrzebują regularnego nawadniania.

Roślinę należy też regularnie przycinać. Najlepiej dwa razy w każdym sezonie - wiosną usuwamy zdrewniałe lub uszkodzone pędy. Skracamy ją i formujemy kształt kopuły. Gdy lawenda zacznie przekwitać, czyli końcem sierpnia albo początkiem września, należy obciąć suche kwiatostany.

Postaw doniczkę z lawendą w tym miejscu. Będzie kwitła jak nigdy wcześniej

W uprawie lawendy kluczowe jest też stanowisko. Dotyczy to nie tylko roślin posadzonych w ogrodzie, ale i tych w doniczkach. Roślina potrzebuje dużo słońca i źle znosi miejsca zacienione, dlatego też doniczkę czy skrzynkę najlepiej postawić w miejscach, w którym będzie miała dostęp do światła.

Lawenda w doniczce nie kwitnie? Przyczyną mogą być nie tylko zaniedbania np. w kwestii przycinania. Powodem może być właśnie złe stanowisko - takie, w którym donica jest postawiona w zbyt cienistym miejscu. Lawenda bez dobrego dostępu do światła nie będzie się dobrze rozwijać. Warto zatem postawić ją w miejscu dobrze nasłonecznionym.

***

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas