Reklama

Pozbądź się os w prosty sposób. Będą uciekać w popłochu

Użądlenie osy może być niezwykle bolesne i w niektórych przypadkach wywoływać wstrząs anafilaktyczny. Wielu więc widząc je w pobliżu tarasu bądź balkonu, chce się ich jak najszybciej pozbyć. Wbrew pozorom odstraszenie os nie jest trudne. Z pomocą przychodzi zapach, którego wręcz nie znoszą.

Czy użądlenie osy jest niebezpieczne?

Użądlenie osy wiąże się z silnym bólem, pieczeniem i obrzękiem. Miejsce, które zaatakowała osa, należy przemyć wodą z mydłem i następnie zastosować na nim zimny okład. 

Zazwyczaj jednokrotne użądlenie nie wykazuje negatywnego wpływu na zdrowie, ale w przypadku osób uczulonych może nawet wywołać wstrząs anafilaktyczny. Niebezpieczne jest również użądlenie w okolicy ust, gardła lub języka. Powstający w tej okolicy obrzęk może zablokować drożność dróg oddechowych. 

Zdarza się, że osa użądli więcej niż tylko raz. Wówczas nawet u osób nieuczulonych mogą pojawić się wymioty i omdlenie. W najgorszym przypadku może wystąpić zapaść, a nawet śmierć. 

Zobacz także: Jak prawidłowo przycinać lawendę? Zastosuj trik, a będzie bujna jak nigdy

Reklama

Jak się pozbyć os?

Warto podkreślić, że osy lgną do ciemnych kolorów i intensywnie pachnących perfum oraz kosmetyków. W ogrodzie natomiast przyciągają je kwiaty i dojrzałe owoce. Poza tym osy dość często towarzyszą podczas posiłków spożywanych na świeżym powietrzu. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie wyczuwają słodycze i słodkie napoje.

Osy chętnie zakładają gniazda na tarasach, balkonach i poddaszach. Chcąc ich uniknąć, warto wiedzieć, że nie przepadają one za zapachem majeranku, tymianku, mięty i lawendy. Zasianie tych roślin może okazać się skutecznym sposobem na osy. 

Zobacz także: Genialny nawóz dla laurowiśni. Liście będą mięsiste i zielone

Pomocne będzie również umycie tarasu lub balkonu oraz wszelkich balustrad oraz barierek roztworem wody i octu lub olejku goździkowego. Osy odstrasza również zapach kawy. Rozsypane ziarenka na dobre zniechęcą je do zadomowienia się.

Poza tym osy nie lubią zapachu cytryny, czosnku, a także olejku z drzewa herbacianego. Osom zdecydowanie nie spodobają się położone na stole plasterki cytryny z wbitymi goździkami. 

***


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy