Genialny nawóz dla laurowiśni. Liście będą mięsiste i zielone
Laurowiśnia to popularna roślina na żywopłot. Najpiękniej prezentuje się w czasie kwitnienia, które przypada na miesiąc maj. Aby wydawała mnóstwo kwiatów i pełniła funkcje dekoracyjne, konieczne jest nie tylko zaspokojenie jej podstawowych potrzeb ale również nawożenie. Czym zasilać laurowiśnię, by zdrowo się rozwijała? Z pomocą przychodzi jeden genialny i naturalny produkt.
Laurowiśnia wschodnia to wieloletnia roślina zimozielona pochodząca z Bałkanów, Azji Mniejszej oraz Kaukazu. Ceniona jest za niezbyt duże wymagania, pięknie prezentujące się białe kwiatki, a także mięsiste i grube liście, porównywane wyglądem do liści laurowych. Laurowiśnie kwitną maju, latem natomiast pokrywają je czarne, drobne, niejadalne jagody. Są uwielbiane jeszcze z jednego względu - bardzo szybko rosną - nawet od 30 do 60 cm w ciągu roku. Często hoduje się je również jako ozdobne drzewka.
Laurowiśnia - jakie ma wymagania?
Aby laurowiśnia wydawała kwiaty i znakomicie się prezentowała, kluczowe jest zapewnienie jest następujących warunków:
- lekko zacienionego, osłoniętego od wiatru stanowiska,
- żyznego, wilgotnego podłoża o pH od 6,5 do 7,5,
- sadzenia w odstępach do 50 cm (w porze jesiennej),
- podlewania przynajmniej raz na tydzień,
- ściółkowaniu korą, kompostem czy też agrowłókniną,
- przycinania na wiosnę i jesień,
- nawożenia.
Jak nawozić laurowiśnie?
Eksperci polecają nawozić laurowiśnie tuż przed wydawaniem kwiatów w kwietniu, a także w lipcu, kiedy zakończy kwitnienie. Można oczywiście zastosować gotowe odżywki dostępne w sklepach ogrodniczych, jednak czasami ich nieumiejętne i nadmierne stosowanie może roślinom zaszkodzić. Ostatnimi czasy dużą popularnością w ogrodnictwie cieszą się naturalne nawozy, które można zrobić z odpadów takich jak np. skórki po bananach czy fusy po kawie. W przypadku laurowiśni sprawdzą się również skorupki po jajkach. Jak przygotować domowy nawóz na ich bazie?
Domowy nawóz dla laurowiśni ze skorupek po jajkach - jak zrobić?
Przygotowanie odżywki ze skorupek dla laurowiśni jest dziecinnie proste. Wystarczy je pokruszyć i umieścić w naczyniu, zalać wrzącą wodą i odstawić na 7 dni. W tym czasie wydostaną się z nich wszystkie drogocenne składniki, a woda, w której się moczyły będzie idealna do podlewania laurowiśni.