Poznajcie fitonię: Egzotyczną królową parapetów

Rośliny doniczkowe nie muszą być bujne, by przyciągać oko i wzbudzać zazdrość odwiedzających gości. Przykładem jest fitonia: niepozorna, ale z całą pewnością oryginalna roślina, która powinna zagościć na jasnych parapetach, w wypadku, gdy mamy uszczuploną kolekcję żywych egzemplarzy.

Fitonia może jest niepozorna, ale z całą pewnością urzeka swoimi liśćmi
Fitonia może jest niepozorna, ale z całą pewnością urzeka swoimi liśćmi123RF/PICSEL

Oto fitonia

Fitonia (łac. fittonia verschaffeltii) należy do rodziny akantowatych i w naturalnych warunkach spotkać ją można w klimacie tropikalnym, najczęściej w lasach deszczowych. Również tam rośnie jak pnącze, ale w domowych warunkach uprawowych jest zdecydowanie mniejsza i ma płożący pokrój. Choć fitonia domowa różni się wyglądem i nie należy do gigantycznych roślin, to wcale nie można odmówić jej uroku. Wszystko z powodu jej atrakcyjnych liści. Choć mogą się dla jednych wydawać niepozorne i małe, to cały urok tkwi w żyłkach, które mogą przyjmować różne kolory: biały, różowy, czerwony, pomarańczowy, żółty.

Jak rośnie fitonia?

Fitonia nie należy do roślin, które rosną bujnie, ale nadrabia swoimi oryginalnymi przebarwieniami. Wiadomo już, że w stanie naturalnym jest pnączem, ale w domowych warunkach jest zdecydowanie mniejsza i osiąga maksymalnie 15 cm wysokości. Co zrobić, żeby roślina rosła jak najlepiej. Trzeba zapewnić fitonii odpowiednie stanowisko. Najlepiej czuje się w miejscach jasnych albo delikatnie zacienionych.

UWAGA: fitonia nie może stać w silnie nasłonecznionym miejscu, ponieważ może to się okazać dla niej zabójcze.

Fitonia - wymagania. To trzeba wiedzieć

Co zrobić, żeby fitonia pięknie rosła? Wystarczy zapewnić jej odpowiednią glebę - musi być żyzna, próchnicza oraz o delikatnie kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Fitonia doskonale czuje się w domowych warunkach i nie trzeba wiele, aby bujnie i zdrowo rosła. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to zapewnienie jej stałego poziomu wilgotności. Fitonia musi być stale i regularnie podlewana niewielką ilością wody, ale nie wolno doprowadzić, by bryła korzeniowa była stale wilgotna, ponieważ to niechybnie prowadzi do zamierania rośliny.

Co zrobić, żeby fitonia rosła bujnie?

Fitonia nie musi mieć wygórowanych warunków, ale warto umieścić ją tam, gdzie we wnętrzu jest trochę wilgotno. Dobrze sprawdzi się jasna łazienka z oknem, ale nie zawsze bujnie rośnie w kuchniach, gdzie powietrze może być wysuszone. Z tego też względu fitonia może cierpieć zimą z powodu obecności kaloryfera.

RADA: Jeśli chcemy, aby nasza fitonia ładnie się rozkrzewiła, trzeba ją uszczykiwać. Wystarczy raz na jakiś czas ucinać jej nowe pędy - to sprawi, że szybko puści nowe, dekoracyjne liście.

Choroba naszych czasów - wypalenie zawodowe. Dr Anna Kieszkowska-Grudny i Katarzyna Motelska u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas