Pracowałam 10 lat za najniższą krajową. Jaką emeryturę dostanę po 60.?

Większość seniorów przechodzi na emeryturę po skończeniu kolejno 60 i 65 lat w przypadku kobiet i mężczyzn. By mogli pobierać świadczenie, ich staż pracy musi wynieść 20 i 25 lat. Co w przypadku osób, które przepracowały 10 lat za najniższą krajową?

Na jaką emeryturę można liczyć po 10 latach pracy?
Na jaką emeryturę można liczyć po 10 latach pracy? Marek BazakEast News
  • emerytom, którzy urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku
  • emerytom, którzy urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. 

Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego
  • środków zapisanych na subkoncie
  • średniego dalszego trwania życia.

Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest także staż pracy - 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Co z osobami, które nie osiągnęły tego stażu i liczą na emeryturę np. po dziesięciu latach pracy?

Jaką emeryturę można dostać po 10 latach pracy za najniższą krajową?

Świadczenie osoby, która przechodzi na emeryturę po dziesięciu latach pracy zostanie wyliczone na podstawie zgromadzonego przez nią kapitału - senior otrzyma więc emeryturę w wysokości proporcjonalnej do wartości składek zgromadzonych na jego koncie emerytalnym.

WAŻNE: Jeśli wyliczona kwota będzie niższa, niż wartość emerytury minimalnej, ZUS niestety jej nie podwyższy. Minimalny staż pracy wynosi bowiem kolejno 20 i 25 lat pracy dla kobiet i mężczyzn i jest on niezbędny do otrzymania choćby minimalnego wynagrodzenia. 

Zobacz również: 

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas