Reklama

Prawie każdy robi to z makaronem po gotowaniu. Teraz przestanie

Po gotowaniu makaronu wielu z nas płucze go pod bieżącą wodą. Okazuje się jednak, że tym sposobem popełniamy spory błąd. Dlaczego? Okazuje się, że w ten sposób zwyczajnie niszczymy przygotowywane przez nas danie.

Ugotowanie makaronu jest z pozoru banalnie prostą czynnością. Instrukcje zawarte na opakowaniach są przecież szczegółowe i wydawać by się mogło, że nie da się tego zepsuć. Okazuje się jednak, że płucząc po ugotowaniu makaron w wodzie, popełniamy spory błąd.

Zobacz również: Weź na cmentarz makaron. Niezwykłe, do czego się przyda

Płukanie makaronu po ugotowaniu: Dlaczego nie należy tego robić?

Zdaniem Włochów płukanie makaronu po jego ugotowaniu jest prawdziwą zbrodnią. Jest na to dość dobre wyjaśnienie. Okazuje się bowiem, że zimna woda wypłukuje z gorącego makaronu skrobię, a co więcej, przez takie działanie makaron niemal całkowicie traci swój smak. 

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli gotujemy makaron do sosu, a nie do zupy. Gdy ugotowany makaron wypłuczemy pod zimną wodą, sos nie będzie się go trzymał, tylko po nim spływał. To całkowicie zepsuje całą konsystencję dania i płynące z niego wrażenia smakowe.

Reklama

Czytaj także: Pogromca zakrzepów i cholesterolu. Jedz, gdy szwankuje zdrowie

Jedyną wskazaną sytuacją, gdy makaron po ugotowaniu można wypłukać, jest przygotowywanie go do sałatki. Dzięki przepłukaniu go inne składniki nie będą się sklejały z makaronem, a danie będzie znacznie łatwiej konsumować.

Jak prawidłowo ugotować makaron?

Przy gotowaniu makaronu pomocne mogą się przydać zatem cenne wskazówki. Oto kilka z nich:

  • Makaron wrzuć do wody dopiero wtedy, gdy ta się zagotuje. Po zagotowaniu dodaj też sól.
  • Warto wykorzystać dużą ilość wody - na 100 g suchego makaronu wlej około 1 litr wody.
  • Makaron podczas gotowania warto mieszać. Dzięki temu zapobiegniesz przywieraniu go do dna garnka i ewentualnemu przypaleniu.

Czytaj także: Stymuluje usuwanie toksyn i złogów. Koniecznie włącz ją do jadłospisu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak gotować makaron | płukanie makaronu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy