Niecodzienny sposób ogrodników na ćmę bukszpanową. Larwy wypełzną od razu

Ćma bukszpanowa to młody, wyjątkowo oporny na próby pozbycia się go szkodnik, atakujący już nie tylko bukszpan, ale także inne popularne rośliny. Można walczyć z nim z pomocą chemicznych środków, usuwać go mechanicznie lub spróbować naturalnych sposobów, z opryskiem na bazie płynu do naczyń na czele. Jak go stosować, by pozbyć się ćmy raz na zawsze?

Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową. Niecodzienny sposób ogrodników
Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową. Niecodzienny sposób ogrodnikówGetty Images

Atak ćmy bukszpanowej: jak rozpoznać?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to silnie inwazyjny gatunek motyla, uznawany powszechnie za szkodnika. Pochodzi z Azji, a do Europy przywędrował kilka lat temu, prawdopodobnie w transporcie roślin ozdobnych. Jego gąsienice masowo objadają liście bukszpanów, powodując ich powolne ogołacanie, osłabianie, a w efekcie usychanie.

Pierwszym objawem ataku ćmy bukszpanowej są poobgryzane brzegi liści, a potem całe liście bukszpanów. W najgorszym wypadku roślina może zostać całkowicie ogołocona z liści i obumrzeć. O obecności szkodników świadczą także oprzędy jedwabnych nici. 

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Larwy ćmy bukszpanowej osiągają cztery centymetry długości i przypominają zielone gąsienice z podłużnymi ciemnymi paskami. Żerują najliczniej w środku krzewu, podgryzając jego liście. Młode gąsienice skupiają się na brzegach liści, a starsze zjadają je już w całości.

Szkodliwe larwy ćmy bukszpanowej wygryzają dziury w liściach bukszpanu
Szkodliwe larwy ćmy bukszpanowej wygryzają dziury w liściach bukszpanu123RF/PICSEL

Dorosłe motyle mają białe skrzydła z brązową obwódką lub jasnobrązowe, z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą. Rozpiętość skrzydeł sięga czterech centymetrów. Dorosłe osobniki latają zazwyczaj od kwietnia do września, a przy ciepłej pogodzie - nawet do października.

Samice ćmy bukszpanowej składają jaja na spodniej stronie liści bukszpanów, w środkowej części korony krzewu.

Czy ćma bukszpanowa atakuje inne rośliny?

Choć ćma bukszpanowa znana jest z tego, że upodobała sobie głównie bukszpan, to chętnie uszkadza także inne rośliny, takie jak np:

  • laurowiśnia
  • irga
  • trzmielina
  • ostrokrzew

Ćma bukszpanowa jest w naszym kraju dość młodym szkodnikiem - również z tego powodu walka z nią jest wyjątkowo trudna. Wytwarza substancje odstraszające ptaki - przez długi czas nie miała więc naturalnych wrogów. Z obserwacji naukowców wynika jednak, że zainteresowały się nią już mazurki, sikorki bogatki, wróble i zięby.

Jeśli populacja ćmy nie jest zbyt liczna, to można zastosować specjalne pułapki feromonowe, zwabiające samce motyla. Innym sposobem jest obfite polewanie wodą całych krzewów, aby zrzucić larwy i wytworzone już wcześniej pajęczyny. Trzeba liczyć się jednak z tym, że ćma bukszpanowa jest wyjątkowo oporna na wszelkie próby pozbycia się jej raz na zawsze.

Płyn do naczyń na ćmę bukszpanową

Jednym z naturalnych i skutecznych sposobów na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest użycie wody z płynem do naczyń. W tym celu należy wymieszać wodę z płynem tak, aby bardzo się pieniła, a następnie przelać ją do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie spryskać całą roślinę. Po kilku godzinach larwy powinny spaść z krzewu.

Jeśli chcemy, by efekt był jeszcze silniejszy, możemy zmieszać wodę, płyn do naczyń oraz kilka łyżek sody oczyszczonej. Tak przygotowaną miksturą należy następnie dokładnie spryskać rośliny.  Płyn do naczyń pomoże usunąć ćmę bukszpanową oraz, co ważne, ograniczy jej rozprzestrzenianie się na pozostałe krzewy w ogrodzie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas