Prosty zabieg zastosuj już w lutym. Na wiosnę pozbędziesz się kreta
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Chętnie odwiedzają nasze ogrody, niejednokrotnie na stałe się w nich zadomowiając. Nie są jednak szczególnie pożądanymi gośćmi. Potrafią bowiem skutecznie uprzykrzyć życie ogrodnikom, nie tylko niszcząc trawniki, ale również uprawy. Jak pozbyć się kretów? Walkę warto wypowiedzieć im już wraz z pierwszym ociepleniem. Prosty zabieg zastosuj już w lutym, a na wiosnę krety będą omijać twój ogród szerokim łukiem.
Spis treści:
Jak pozbyć się kreta raz na zawsze? Pomyśl na długo przed szkodą
Kret zdecydowanie nie należy do grona ulubieńców ogrodników. W jedną noc potrafi bowiem doszczętnie zniszczyć nawet najpiękniejszy, zielony trawnik, "ozdabiając" go wykopanymi przez siebie kopczykami.
Mimo iż w istocie, pomagając pozbyć się owadów z ogrodu, należy do grona pożytecznych zwierząt, to jednak jego podziemne tunele i kopce mocno szpecą ogród. Niejeden ogrodnik pragnie więc szybko wypowiedzieć mu wojnę. W tym przypadku lepiej dmuchać na zimne.
Jak pozbyć się kreta z ogrodu domowym sposobem? Spryskaj grządki i trawnik
Krety nie są groźne. Potrafią być jednak źródłem ogromnej, ogrodniczej frustracji. Ich obecność w ogrodzie można rozpoznać już zimą. Kiedy chłodniejsza pora roku nie jest zbyt surowa, a ziemia nie jest zupełnie zamarznięta, krecie łapki są w stanie przebić się na powierzchnię, nawet zimą tworząc charakterystyczne kopce. Nieco łagodniejsza zima daje bowiem kretom szansę na uzupełnienie zapasów.
W czasie łagodniejszej zimy lub roztopów krety mogą wykopać wiele kopców, już wtedy niszcząc trawnik lub rabaty. Tym samym zostawiają jednak znak swojej obecności w ogrodzie, dając spore pole do popisu ogrodnikowi. Już wtedy warto bowiem ruszać do działania.
Kiedy zauważymy w ogrodzie pierwsze wykopane przez krety kopczyki, warto włożyć do nich sierść kota lub psa, skórkę cytrynową, a nawet kawałek śledzia. Podobne zapachy mocno drażnią bowiem nieproszonych gości, sprawiając, że szybko wyniosą się z ogrodu.
Zobacz również: Posadź gęsto w całym ogrodzie. Żaden kret się nie przeciśnie
Czego najbardziej nie lubi kret? Skuteczne sposoby na walkę z kretami
Krety nie lubią intensywnych zapachów. Uciekną więc w popłochu, kiedy trawnik i grządki spryskamy domowym opryskiem. Świetnie sprawdzi się ten przygotowany na bazie czosnku i oleju rycynowego. Przy doborze proporcji należy pamiętać, że im więcej czosnku znajdzie się w oleju, tym okaże się on skuteczniejszy.
Chcąc przygotować domowy oprysk, należy dokładnie rozgnieść każdy ząbek czosnku, a następnie odstawić je na przynajmniej godzinę. W tym czasie wydobędzie się z nich więcej aromatu. Następnie czosnek wrzucić do butelki z olejem rycynowym i odłożyć w ciepłe miejsce na jeden dzień. Po tym czasie ruszyć do ogrodu i spryskać te miejsca, w których obecność kreta objawiła się już w postaci kopców z ziemi.
Olej rycynowy zmieszać można również z wodą i płynem do mycia naczyń (w proporcjach 10 litrów wody, 15 g oleju rycynowego i jedna łyżka płynu do mycia naczyń). Tak przygotowanym roztworem należy spryskać grządki i trawnik. Krety szybko się wyniosą.