Przebarwienia na liściach - o czym świadczą?

Przebarwienia i plamy na liściach mogą być spowodowane przez różne czynniki, czasem jest to brak jakiegoś minerału w podłożu, a w innym przypadku może być to wynik złego nawożenia i nadmiaru któregoś z nich… Często to właśnie te zmiany na liściach jako pierwsze informują nas o tym, że roślina została zaatakowana przez chorobę. Aby móc skutecznie reagować na te sygnały, powinniśmy poznać najważniejsze i najbardziej powszechne typy przebarwień na roślinach ogrodowych.

NIEDOBORY SKŁADNIKÓW MINERALNYCH:

Azot – całe liście jaśnieją i żółkną, w skrajnych przypadkach, fragmenty liści robią się żółtawobrązowe, przechodząc nawet w róż i fiolet. Niedobór azotu poznamy także przez przedwczesne drewnienie pędów.

Fosfor – liście, ogonki i łodygi przybierają purpurowo-fioletowe zabarwienie. Zauważymy również spowolniony wzrost, słabsze kwitnienie i owocowanie.

Potas – brzegi starszych liści brązowieją, występuje chloroza (zanik chlorofilu - zielonego barwnika), w przypadku bardzo znacznego niedoboru - rośliny więdną.

Wapń – jego niedobór powoduje deformację liści a także zamieranie stożków wzrostu pędów kwiatowych.

Magnez – jego niedobór charakteryzuje się charakterystycznym przebarwieniem miękiszu liściowego (tkanki między nerwami), na kolor żółtawy, następnie ich opadaniem. U roślin iglastych, powoduje najpierw żółknięcie a potem brązowienie najmłodszych przyrostów.

Miedź – deformacja młodych liści oraz usychanie ich końcówek.

Żelazo – objawia się podobnie jak niedobór magnezu: chlorozą tkanki liściowej między nerwami, z tą jednak różnicą, że przy braku żelaza występuje ona na młodych liściach, a przy braku magnezu – na starszych.

Bor – brzegi liści żółkną i zasychają.

Mangan – powoduje również chlorozę, jednak charakteryzującą się żółknięciem nerwów. Innym objawem niedoboru magnezu jest też marmurkowatość blaszki liściowej.

PRZEBARWIENIA POWODOWANE PRZEZ CHOROBY

Biały, fioletowy lub szary mączysty nalot na dolnej stronie liścia to objaw mączniaka rzekomego, natomiast występujący na całych liściach, a czasem również łodygach, pędach i owocach, to oznaka mączniaka prawdziwego. Obydwie choroby grzybowe mogą być bardzo groźne przy dużym nasileniu.

Nieregularne lub okrągłe plamy, najpierw jasne i prześwitujące, a następnie brązowe, to objaw bakteryjnej plamistości liści, choroby, z którą również powinniśmy walczyć.

Duże, nieregularne żółte, a następnie brunatniejące plamy na liściach, to oznaka antraknozy – grzybowej choroby atakującej często orzecha włoskiego.

Drobne, brunatno-czerwone plamy na liściach są objawem choroby grzybowej, szczególnie często atakującej jabłonie, wiśnie i czereśnie.

Jaskrawoczerwone plamy na liściach gruszy to również objaw choroby grzybowej – rdzy gruszy.

INNE RODZAJE PRZEBARWIEŃ:

Żółte lub brązowe plamy na liściach, które wyglądają jak zasuszone – to efekt spalenia przez słońce, najczęściej powodowanego przez wystawienie na pełne słońce roślin cieniolubnych.

Żółte lub szare plamki, nieregularnie rozmieszczone na górnej stronie liści połączone z występowaniem drobnych „pajęczynek” na dolnej stronie blaszki liściowej to objaw żerowania przędziorków.

Plamy powstające na skutek żerowania owadów są zazwyczaj łatwe do identyfikacji, ponieważ są one bardzo nieregularne, często mają postać korytarzyków, powstających na skutek żerowania larw owadów wewnątrz blaszek liściowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas