Przechowuj jabłka w ten sposób. Nie zmarnujesz ani jednego owocu!

Aktualizacja

Jabłka są popularnymi owocami, które na szeroką skalę uprawia się w Polsce. Chcąc, by przetrwały zimę, trzeba stworzyć im do tego korzystne warunki. Najważniejsze to zapewnienie odpowiedniej wilgotności, temperatury i cyrkulacji powietrza. Dzięki temu owoce będą miały możliwość, by spokojnie dojrzeć. Jak przechowywać jabłka na zimę? Dowiesz się z tego artykułu!

Odpowiednie przechowywanie jabłek na zimę sprawi, że będą one smaczne na wiosnę
Odpowiednie przechowywanie jabłek na zimę sprawi, że będą one smaczne na wiosnę123RF/PICSEL

  • Prawidłowe przechowywanie jabłek na zimę jest kluczowe, ponieważ sprawia, że są świeże i smaczne.
  • Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz temperatury w miejscu, gdzie trzymane są owoce.
  • Warto na bieżąco monitorować stan jabłek, by nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych lub ataku pasożytów.

Jak prawidłowo przechowywać jabłka?

Najlepiej, by jabłka w czasie zimy przechowywać w piwnicy lub chłodni. Jeśli zapewnisz im odpowiednią wilgotność powietrza i prawidłową temperaturę, to będą one dojrzałe i smaczne. W przypadku drugiego miejsca warunki wydają się być korzystniejsze. Jest ono wyposażone w specjalne sprzęty, które pozwalają na zachowanie świeżości owoców. Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie okazy nadają się do przezimowania. Najlepsze będą te, które jeszcze są niedojrzałe. Natomiast jabłka z widocznymi obiciami lepiej zużyć na przetwory. Nigdy nie przechowuj w spiżarni owoców robaczywych czy pokrytych pleśnią.

Odpowiednia temperatura i wilgotność

Przechowywanie jabłek w piwnicy w czasie zimy wymaga stałego monitorowania ich stanu
Przechowywanie jabłek w piwnicy w czasie zimy wymaga stałego monitorowania ich stanu 123RF/PICSEL

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 90 procent, a temperatura od 0 do 4 stopni Celsjusza. Zbyt niska sprawi, że jabłka szybko przemarzną, natomiast zbyt wysoka sprawi, że owoce za szybko dojrzeją. To znacznie skróci czas zimowania jabłek, które w konsekwencji mogą zgnić. A jak zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza? Sprawdź, czy system wentylacyjny działa poprawnie. Pełni on ważną funkcję, ponieważ zbiera nagromadzony etylen, wytwarzany przez dojrzewające jabłka. Zbyt duże natężenie tego związku przyczynia się też do skrócenia procesu dojrzewania owoców.

Sprawdzaj regularnie stan jabłek

Kolejną kwestią jest systematyczne monitorowanie stanu owoców, by uchronić przed rozwojem pleśni czy pasożytów. Warto sprawdzić ich stan już w czasie ich zbiorów, gdyż do infekcji dochodzi właśnie wtedy. By uchronić przed stratami warto przed zbiorem owoców, zastosować specjalne opryski. Również podczas zbiorów zachowaj ostrożność i układaj jabłka do skrzynek w taki sposób, by ich nie obić. Aby uniknąć rozwoju pleśni, jabłka zbieraj w bezdeszczowy dzień.

Co grozi źle przechowywanym jabłkom w zimę?

Zgniłe i obite jabłka trzeba szybko oddzielić od zdrowych okazów
Zgniłe i obite jabłka trzeba szybko oddzielić od zdrowych okazów123RF/PICSEL

Jabłka ulegają szybkiemu zepsuciu, jeśli są przechowywane w złych warunkach. To natomiast grozi rozwojowi chorób przechowalniczych jabłek, takich jak gorzka i brunatna zgnilizna czy szara pleśń. Dodatkowo chorobom tym sprzyja składowanie mokrych okazów, dlatego przed zimą trzeba je dobrze osuszyć. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki chorobowe, wyrzuć owoce jak najszybciej. Dzięki temu unikniesz przeniesieniu się patogenów do pozostałych jabłek. Przejrzyj dokładnie cały magazyn, co pozwoli zminimalizować rozwój choroby.

Jak trzymać jabłka w skrzynkach?

Do przechowywania jabłek najlepiej sprawdzą się drewniane skrzynie. Dno pojemników wyłóż starymi gazetami. To pomoże uchronić owoce przed poobijaniem się, możesz użyć również podwójnej warstwy ochronnej. W ten sposób wyściel też górną część pojemnika, co dodatkowo je zabezpieczy jabłka. Patent ten pozwoli na zatrzymanie dwutlenku węgla, dzięki któremu proces dojrzewania owoców będzie powolniejszy.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas