Najgorsze, co można zrobić przed suszeniem grzybów. Cały zapas do kosza
Ten błąd popełniają często początkujący grzybiarze. Chcąc dokładnie oczyścić grzyby, wrzucają je do miski z wodą lub długo płuczą je w zlewie. To błąd, bo grzyby nie lubią być namaczane, a te, przeznaczone do suszenia lub mrożenia, mogą stracić po tym zabiegu jędrność i smak. Jak prawidłowo oczyścić grzyby, które chcemy suszyć?
Spis treści:
Czy grzyby należy myć?
Bezwzględnie należy pozbyć się również grzybów, na których widoczna jest pleśń. Atakuje ona bowiem całą roślinę i jest nawet w częściach, w których jej nie widać.
Grzyby należy także umyć, ale w tym wypadku warto kierować się jedną kluczową zasadą: Jeśli planujemy przyrządzić z nich zupę lub np. sos, powinniśmy szybko wypłukać je pod bieżącą wodą, a mocne zabrudzenia zeskrobać za pomocą nożyka.
Grzyby, które chcemy wysuszyć lub zamrozić nie powinny być myte - wystarczy oczyścić je z grubsza i przetrzeć wilgotną szmatką.
Mycie grzybów przed suszeniem. Dlaczego lepiej tego nie robić?
Grzyby, przeznaczone do suszenia lub mrożenia nie powinny być myte, szczególnie w misce z wodą, bo wchłoną jej zbyt wiele, a po rozmrożeniu stracą jędrność i "oklapną".
Takie grzyby wystarczy przetrzeć mokrą szmatką i pokroić na małe kawałki. Nożykiem można także zdrapać z nich mocniejsze zabrudzenia - nie robimy jednak tego w przypadku delikatnych maślaków.
Co stanie się, gdy umyjesz grzyby?
Większości grzybów, a już na pewno tych przeznaczonych do suszenia lub mrożenia, nie należy wkładać do wody. Grzyby przypominają w budowie swego rodzaju gąbkę - gdy zbyt długo pozostają w wodzie, absorbują ją, co sprawia, że w późniejszym czasie tracą jędrność oraz smak i szybko się rozgotowują.
Zobacz również: Ekspresowe suszenie grzybów. Nie potrzebujesz do tego suszarki!
Jak pozbyć się robaków z grzybów?
Zobacz również:
- Turbo spalający tłuszcz trening. Do sylwestra będziesz jak igła
- Nie kopci tak jak tradycyjny kominek, a dodaje niezwykłego uroku. Jak działa biokominek i czy jest bezpieczny?
- 500 plus dla seniora w małżeństwie. Kto może liczyć na pieniądze?
- Wystarczy dodać do doniczki. Skrzydłokwiat w mig wypuści kwiaty
Jeśli chcemy uzyskać pewność, że zebrane przez nas grzyby są całkowicie wolne od robaków, możemy zastosować prosty, domowy sposób na ich oczyszczenie i przygotować kąpiel w osolonej wodzie.
Zebrane grzyby należy włożyć do miski z zimną, osoloną wodą na kilkanaście minut. Tyle czasu wystarczy, by pozbyć się niechcianych lokatorów.
UWAGA: Słoną kąpiel można stosować tylko w przypadku grzybów, z których robimy zupę, sos lub przetwory. Nie wolno moczyć grzybów przeznaczonych do suszenia.
Czyszczenie grzybów do suszenia: Jak to zrobić prawidłowo?
Grzyby, które chcemy ususzyć, należy po prostu dokładnie oczyścić z piasku, liści, resztek mchu czy igliwia. Możemy to zrobić z pomocą niewielkiego nożyka, pędzelka czy lekko wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Do tego zabiegu możemy użyć także papierowego ręcznika.
Zobacz również: Zbieraj grzyby tylko w taką pogodę. Eksperci zdradzają powód!