Przekrój, wsadź do ziemi i postaw na parapecie. Za kilka tygodni zbierzesz plon

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Wcale nie musimy mieć dostępu do wielkiego ogrodu, by wykorzystać resztki warzyw, ziół czy owoców do wyhodowania nowych okazów. Wystarczy odrobina cierpliwości i kilka doniczek wypełnionych ziemią. Dzięki takiemu podejściu będziemy w stanie zaoszczędzić pieniądze na cotygodniowych zakupach. Jak wyhodować warzywa z resztek? Wystarczy zachować łodygi, nasiona lub odcięte części warzyw, by wyrosły nowe i pełnowartościowe okazy.

Jak wyhodować szczypior z cebuli?
Jak wyhodować szczypior z cebuli?123RF/PICSEL

Uprawa pora na kuchennym parapecie

Intensywny aromat i charakterystycznie pikantny smak pora sprawia, że staje się jednym z najbardziej pożądanych składników w kuchni amatorów przepisów rodem z Azji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać warzywo także w ramach dodatku do typowego polskiego obiadu, na który składają się ziemniaki i usmażony na złocisty kolor kotlet. Można też postarać się wyhodować por na własnym parapecie. Wystarczy, że podczas obierania, odetniemy i pozostawimy ok. 2-3 cm dolnego kawałka (z korzonkiem) łodygi.

Warto mieć na uwadze, że uprawa pora w warunkach domowych wymaga od nas cierpliwości, gdyż może potrwać nawet kilka tygodni. Pierwszy etap polega na umieszczeniu odciętej części w naczyniu z niewielką ilością wody. Pozostawiony kawałek spędzi w niej ok. 1-2 tygodnie. W tym czasie miejmy na uwadze regularną wymianę płynu na świeży. Po upływie wyznaczonego czasu zauważymy, że pojawiły się nowe korzenie, a znad pojemnika zaczynają wyłaniać się nowe liście.

Domowe wykorzystanie czosnku

Czosnek przechowywany w ciepłej kuchni z czasem wypuści charakterystycznie zielony pióropusz, a przy tym straci swój ostry smak. Im dłużej leży, tym bardziej mięknie. Co ważne, wcale nie musimy wyrzucać ząbków w takim stanie. Nieco postarzałe staną się doskonałym źródłem szczypioru o bardzo łagodnym smaku, który możemy wykorzystywać zamiennie z tym hodowanym z cebuli.

Jak skutecznie uzyskać szczypiorek z czosnku?
Jak skutecznie uzyskać szczypiorek z czosnku?123RF/PICSEL

W trakcie uprawy najlepiej posiłkować się wyłącznie polskimi odmianami czosnku. W przeciwieństwie do chińskich mają o wiele więcej smaku, a dodatkowo wyróżniają się walorami zdrowotnymi. Jak krok po kroku wyhodować szczypior z czosnku? Zaczynamy od umieszczenia ząbków pionowo, czyli pędem do góry, w pojemniku z niewielką ilością wody. Kolejny krok polega na ustawieniu naczynia w nasłonecznionym miejscu. Teraz wystarczy wymieniać wodę co 2-3 dni, a kiedy pojawią się korzenie, możemy umieścić czosnek w doniczce. Przy regularnym i niezbyt obfitym podlewaniu na soczyście zielony szczypiorek nie trzeba będzie zbyt długo czekać.

Szczypiorek wprost z cebuli

Każdego dnia w kuchni wykorzystuje się cebulę do przeróżnych potraw. Podsmażona nadaje smaku jajecznicy, podbija charakter ugotowanych ziemniaków lub otula dom aromatem unoszącym się z piekarnika. Zagubiona w  szafce po czasie zacznie wypuszczać intensywnie zielony szczypior. Co ciekawe, przysmak ten wyhodujemy także z odciętej niejadalnej części, nazywanej potocznie piętką. To prosty sposób na ograniczenie cotygodniowego wydatku.

Jak wyhodować szczypior z cebuli? W tym celu możemy sięgnąć zarówno po odmianę żółtą, białą, czerwoną, jak i dymkę. Zgromadzone kawałki, najlepiej odcięte na ok. 1-1,5 cm nad linią korzeniową, umieszczamy w pojemniku z wodą. Pamiętajmy, by zanurzyć w płynie jedynie część, z której wyrosną korzenie. Po upływie ok. dwóch tygodni, wypełnionych regularną wymianą wody na świeżą, możemy przenieść roślinę do doniczki z ziemią. Teraz wystarczy tylko obserwować, jak powoli się zazieleni.

Sprawdź również:

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas