Przestań czekać z przesadzaniem roślin. Cała kolekcja może pójść do kosza
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Na to pytanie w opinii wielu osób odpowiedź jest jedna: wiosną. Fakt, dla większości naszych okazów jest to idealny czas, ale to nie jest sztywna reguła i są od niej odstępstwa. Jeśli nie przesadzimy roślin na czas - poza wiosną - to konsekwencje mogą być opłakane. Choroby grzybowe i zmasowany atak pasożytów to realna groźba, która sprawi, że wszystkie doniczki z roślinami mogą pójść do kosza. Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? W których wypadkach trzeba zrobić to poza wiosną? Przekonajmy się.
Spis treści:
Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Termin nie jest sztywny
Doświadczeni ogrodnicy wiedzą jedno: rośliny doniczkowe w domach przesadzamy na wiosnę, a konkretnie na przełomie marca i kwietnia. Zabieg ten należy wykonywać co roku, ale wyłącznie w przypadku młodych egzemplarzy, gdyż to właśnie one rosną najintensywniej, więc zmiana zarówno doniczki, jak i podłoża sprawią, że wzmocni się ich kondycja, a dotychczasowy, bujny rozrost zostanie zachowany. A co z roślinami, które są obecne w naszym domu od dawna? Przesadzenie roślin doniczkowych starszych egzemplarzy powinno się odbywać rzadziej: raz na dwa albo trzy lata.
Kiedy poznać, że czas na przesadzenie roślin?
Czasami rośliny wymagają wcześniejszej zmiany podłoża i doniczki, a odwlekanie tego terminu do wiosny może im tylko zaszkodzić. Jak poznać, że czas na przesadzenie? Przede wszystkim wtedy, kiedy korzenie przestają mieścić się w doniczce. Wtedy też widać podziemne części roślin, które szukają nowej przestrzeni poza pojemnikiem i ich obecność jest widoczna poprzez otwory odpływowe. Zdarza się też jednak, że korzenie są nadal niewidoczne, ale i tak przestają się mieścić w dotychczasowej przestrzeni. Jak wtedy poznać, że roślina wymaga pilnego przesadzenia?
- Potrzebuje częstszego podlewania, bo więdnie
- Wzrost zostaje nagle zahamowany
- Nie tworzy nowych liści i łodyg
Jeśli te warunki zostały spełnione, to wtedy trzeba roślinę przesadzić: niezależnie od pory roku.
Przesadzanie roślin doniczkowych? To dla nich jedyny ratunek!
Rośliny doniczkowe czasami wymagają pilnej interwencji, zwłaszcza wtedy, gdy popełniliśmy jeden z błędów pielęgnacyjnych. Najczęściej chodzi o fakt, kiedy mamy zbyt "ciężką" rękę i nasza roślina jest przelana. Choć pojedynczy incydent roślina powinna przeżyć bez szwanku, to zbyt duża wilgoć utrzymująca się w glebie może prowadzić do jej zamierania. Jak poznać przelaną roślinę? Wystarczy palcem dotknąć gleby: jeśli jest tam mokro, to już powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Ponadto liście, z racji porażenia korzeni przez grzyba, tracą wigor i wyglądają jak przesuszone. Wtedy jedynym ratunkiem może być przesadzenie rośliny. Przelany egzemplarz należy bezzwłocznie wyciągnąć z doniczki, usunąć całą ziemię, odciąć zgniłe korzenie i spryskać je preparatem grzybobójczym. Dopiero tak przygotowana roślina może być ponownie umieszczona w doniczce z nową ziemią.
Sprawdź także: Potraktuj jeżynę w ten sposób, a za rok obrodzi owocami jak nigdy dotąd. Pilnuj ważnego terminu
Pasażerowie na gapę. Uważaj na rośliny ze sklepu
Sklepy ogrodnicze, dyskonty i markety to miejsca, gdzie oferta roślin doniczkowych jest pokaźna i przepiękne egzemplarze można kupić w okazyjnych cenach, więc doniczki z sadzonkami szybko znajdują nabywców. Oczywiście, decydując się na zakup, powinno się każdy egzemplarz dokładnie sprawdzić, czy nie ma na nich szkodników, gdyż zawleczone do domu mogą wywołać w krótkim czasie spustoszenie. Konsekwencje mogą być fatalne: mogą uszczuplić naszą kolekcję i część roślin - po nierównej walce - ląduje w koszu. Niektóre szkodniki roślin doniczkowych, np. ziemiórki, kryją się w glebie. Dlatego też zaraz po zakupie rośliny, warto je dla bezpieczeństwa przesadzić.
Ponadto w zasadzie rośliny w sprzedaży masowej uprawiane są w podłożu produkcyjnym, więc szybko staje się jałowa, co nie sprzyja prawidłowemu wzrostowi. To kolejny argument, aby przesadzić roślinę zaraz po zakupie, niezależnie od pory roku.