Zmarniały zamiokulkas odzyska blask. Nie zdołasz zliczyć nowych liści

Na uprawę zamiokulkasa decydują się osoby, które twierdzą, że nie mają ręki do roślin, ale chcą przełamać swoją złą passę. Oto okaz, który cieszy się opinią żelaznej rośliny, będącej w stanie wybaczyć wiele niedociągnięć pielęgnacyjnych. Jednak nawet zamiokulkas zamiolistny ma swoje granice. Zauważasz, że traci wigor i nie wypuszcza nowych liści? Ewidentnie potrzebuje zastrzyku energii.

Czym podlewać zamiokulkasa, by rósł jak na drożdżach?
Czym podlewać zamiokulkasa, by rósł jak na drożdżach?123RF/PICSEL

Zamiokulkas zamiolistny dla laików?

Niektórzy twierdzą, że pozostawienie zamiokulkasa w spokoju i niewykonywanie żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych jest najlepszą metodą na bujny wzrost. Faktycznie, nie potrzebuje wiele do szczęścia — ani częstego podlewania, ani ciągłego dostępu do światła słonecznego. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie zignorować wymagania zamiokulkasa. Dzięki trzymaniu się kilku prostych wytycznych uprawa faktycznie będzie szła gładko, a roślina będzie zachwycać grubymi liśćmi w odcieniu głębokiej zieleni.

Jak odżywić zamiokulkasa? Potrzebujesz jednego produktu
Jak odżywić zamiokulkasa? Potrzebujesz jednego produktu123RF/PICSEL

Zamiokulkas — jaka ziemia?

W doniczce z zamiokulkasem powinno znaleźć się podłoże próchnicze, żyzne i przepuszczalne. Sprzyja mu gleba o odczynie lekko kwaśnym — optymalny poziom pH 5,5-6,5. Z racji tego, że zamiokulkas zamiolistny źle reaguje na nadmiar wilgoci, na dnie pojemnika zaleca się umieścić warstwę drenażu, np. z keramzytu. Pamiętaj, że korzenie, które są narażone na ciągły kontakt z wodą, zaczynają gnić. Bez zdrowego fundamentu obumiera cała roślina.

Zamiokulkas brązowieje, ponieważ stoi w złym miejscu

Kolejną ważną kwestią jest stanowisko dla zamiokulksa. Choć zalicza się do roślin ciepłolubnych (najlepiej rozwija się w temperaturach mieszczących się w przedziale 20-25°C), nie służy mu nadmiar słońca. Zamiokulkas preferuje stanowiska półcieniste i rozproszone światło. Z powodzeniem możesz ustawić go w nieco zacienionym kącie pokoju, a będzie mu tam dobrze. Nie powinien być narażony na przeciągi — reaguje zrzucaniem liści.

Zrób domowy nawóz, gdy zamiokulkas marnieje

Wydaje się, że wszystkie podstawowe warunki uprawy zamiokulkasa zostały spełnione, ale jego wzrost został zahamowany i nie wypuszcza nowych liści? Regenerację rośliny możesz przeprowadzić przy pomocy naturalnego nawozu do zamiokulkasa. Dostarczysz w ten sposób niezbędne składniki pokarmowe, bez ryzyka przenawożenia.

Zamiokulkas zamiolistny to niezbyt wymagająca roślina doniczkowa. Raz na jakiś czas warto jednak odżywić ją nawozem
Zamiokulkas zamiolistny to niezbyt wymagająca roślina doniczkowa. Raz na jakiś czas warto jednak odżywić ją nawozem123RF/PICSEL

Potrzebujesz do tego jednego ogórka. Miąższ jest znakomitym źródłem magnezu, potasu, fosforu i cynku, czyli składników niezbędnych dla rozwoju zdrowych, zielonych liści. Zrobienie odżywczej mikstury jest dziecinnie proste.

  • Ogórka dokładnie umyj, by pozbyć się zanieczyszczeń i ewentualnych resztek środków ochrony roślin.
  • Nie musisz go obierać.
  • Pokrój na kawałki i wrzuć do blendera.
  • Zalej warzywo litrem chłodnej wody i miksuj przez dwie minuty.
  • Otrzymany płyn odcedź na sitku.

Domowa odżywka do zamiokulkasa od razu jest gotowa do użycia. Podlewaj nią rośliny raz w miesiącu. Możesz stosować profilaktycznie — nie tylko w momencie, gdy zauważysz problemy ze zielonym podopiecznym.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas