Przestrzegaj tych zasad. Magnolia co rok będzie obsypywać się kwiatami

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Kwitnąca magnolia jest utożsamiana z delikatnością i elegancją. Jako jeden z najpiękniej kwitnących wiosną okazów kojarzy się także jako symbol odrodzenia. Jest rośliną, której nie można przegapić w ogrodzie, ponieważ przyjemnie pachnące kwiaty niejednokrotnie osiągają średnicę nawet kilkunastu centymetrów. Mimo szczerych chęci i ogrodniczych starań nie możesz doczekać się takiego widoku? Wyjaśniamy, dlaczego magnolia nie kwitnie.

Uniknij błędów w uprawie magnolii, przez które nie kwitnie
Uniknij błędów w uprawie magnolii, przez które nie kwitnie123RF/PICSEL

W ciepłe dni zachwyca najbardziej

Na uprawę magnolii decydują się ogrodnicy, którym zależy na spektakularnym kwitnieniu już od wczesnej wiosny. Niektóre odmiany, np. magnolia gwiaździsta, są w stanie wypuszczać eleganckie płatki już w marcu. Ogólnie przyjmuje się, że termin kwitnienia magnolii przypada zwykle na okres od marca do maja.

Nie unikaj wypraw do ogrodu w słoneczne i ciepłe dni — nie tylko ze względów estetycznych. Gdy na zewnątrz temperatura rośnie, kwiaty magnolii pachną najpiękniej.

Wiosną magnolia może wyglądać zjawiskowo
Wiosną magnolia może wyglądać zjawiskowo123RF/PICSEL

Dlaczego magnolia nie kwitnie? Być może nie odpowiada jej lokalizacja

Magnolie nie przepadają za zimnem i porywistym wiatrem. Kiepsko znoszą także przesadzanie, więc decydując się na uprawę kwitnących krzewów czy drzew, trzeba wybrać dla nich odpowiedni zakątek w ogrodzie.

Najlepsze stanowisko dla magnolii jest słoneczne, ciepłe i zaciszne. Roślina wymaga żyznej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Przed sadzeniem sprawdź pH — najlepiej, aby mieściło się w przedziale 5,5-6. Zasadowe podłoże może być bowiem przyczyną braku kwitnienia magnolii.

Przemarznięta magnolia nie zakwitnie

Szukając powodów, przez które pojawiają się problemy w uprawie, pochylić się trzeba nad specyfiką rośliny. Magnolia zawiązuje pąki kwiatowe późnym latem lub wczesną jesienią. Z tego powodu są narażone na przemarzanie w czasie zimy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, na obfite kwitnienie nie ma co liczyć.

Z tego powodu na zimę zaleca się okrywać magnolie agrowłókniną, aby zwiększyć szanse pąków na przetrwanie. To ważne zwłaszcza w przypadku młodszych okazów. Trafionym pomysłem jest również ściółkowanie ziemi wokół pnia, aby zabezpieczyć korzenie przed niskimi temperaturami.

Błędy w nawożeniu magnolii

Chcąc zapewnić wsparcie kwitnącym krzewom, nie szczędzimy nawozów. Ważne jest jednak ich odpowiednie dawkowanie oraz dopasowanie do pory roku. Zabójczy dla kwitnienia magnolii jest nadmiar nawozów azotowych, stosowanych latem i jesienią. Używać ich można w okresie od wiosny do lipca. Potem zwiększają ryzyko przemarzania krzewów.

Jesienią magnolie potrzebują innych składników, zwłaszcza potasu i fosforu. Sprzyjają one zawiązywaniu pąków kwiatowych oraz podnoszeniu odporności roślin na niesprzyjające warunki.

Zdarza się, ze problemy z kwitnieniem magnolii wynikają z ogrodniczych pomyłek
Zdarza się, ze problemy z kwitnieniem magnolii wynikają z ogrodniczych pomyłek123RF/PICSEL

Jeśli magnolia była wysiewana z nasion, na kwiaty trzeba będzie poczekać

Kwitnienie magnolii następuje po kilku latach uprawy. Widok pierwszych kwiatów zależy w głównej mierze od konkretnego gatunku oraz sposobu rozmnażania. W sytuacji, gdy kupimy sadzonkę otrzymaną z siewu nasion, będzie to prawdziwy test cierpliwości. Takie okazy zakwitają najpóźniej, czasem nawet dopiero po 10 latach.

Dla szybszego uzyskania pożądanego kwitnienia zaleca się wybierać drzewka szczepione na pniu. Eleganckie kwiaty zaczną pojawiać się po 2-4 latach.

Zabieg, którego magnolie nie znoszą

W wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie lepiej nie być nadgorliwym. W kontekście uprawy magnolii najgorsze jest przycinanie. Należy je ograniczyć wyłącznie do sporadycznych sytuacji, kiedy drzewo za bardzo się rozrośnie lub w celu usunięcia przemarzniętych i ogołoconych pędów. Najlepszym terminem na cięcie magnolii jest okres tuż po zakończeniu kwitnienia, najczęściej przypadający na maj.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas