Przetestuj domowy trik z liściem laurowym. Efekt końcowy zaskakuje!
Liść laurowy to dość niepozorna, bardzo aromatyczna i coraz chętniej wykorzystywana przyprawa. Do kraju przywędrował z regionów śródziemnomorskich i stał się jednym z ważniejszych składników wielu popularnych dań tradycyjnej kuchni polskiej. Okazuje się, że liść laurowy ma również mniej popularne zastosowanie. Zamiast użyć go w celu doprawienia potraw, warto pozwolić mu się spalić. Brzmi zaskakująco? Efekt warto zobaczyć!
Właściwości liści laurowych
Wawrzyn szlachetny, czyli popularny liść laurowy, pochodzi z terenów leżących nad Morzem Śródziemnym. Wykorzystuje się go w kuchniach całego świata, a jego właściwości cenione są nie tylko ze względu na charakterystyczny aromat i doskonałe dopełnienie smaku potraw, ale także za działanie pobudzające układ trawienny.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście laurowe jako środek napotny, detoksykujący, oczyszczający oraz moczopędny. Włączenie go do potraw pobudza prawidłową pracę wątroby oraz obniża poziom cukru we krwi. W kuracji wielu chorób oraz infekcji stosuje się napary przygotowane z liści laurowych. Działają łagodząco m.in. na:
- bóle żołądka,
- suchy kaszel,
- zapalenia stawów,
- grzybicę,
- łuszczycę,
- trądzik.
W kulinariach liść laurowy znalazł zastosowanie jako jeden z głównych wzmacniaczy smaku przygotowywanych potraw. Nie może zabraknąć go w tradycyjnym barszczu, kapuśniaku lub zupie grzybowej. Sosy na bazie gulaszu oraz aromatyczny bigos zyskują zupełnie inny wymiar z dodatkiem liścia laurowego. Do czego jeszcze warto wykorzystać liść laurowy?
Podpal liść laurowy i obserwuj efekt
Zapach wydzielany przez liście laurowe nie przeszkadza ludziom, ale jest wyjątkowo drażniący dla insektów. Jeśli chcemy pozbyć się nieproszonych lokatorów, warto wypróbować prosty trik, który polega na podpaleniu liści laurowych. Skutecznie zastąpi sklepowe i chemiczne środki owadobójcze, a przy okazji zadziała lepiej niż niejeden odświeżacz powietrza.
W małej miseczce lub na podstawce układamy 1-2 liście laurowe, podpalamy i dajemy im się spokojnie wypalić. Niemal natychmiast poczujemy rozchodzący się po mieszkaniu kojący ziołowy aromat. Olejki eteryczne zawarte w liściach laurowych odpręża spięte mięśnie, poprawia nastrój i wspomaga układ nerwowy.
Dodatkowym i niezwykle pożądanym efektem będzie wypłoszenie zamieszkujących zakamarki domów i mieszkań moli, karaluchów, pluskiew i pająków. Aby wzmocnić osiągnięty efekt, dobrze jest zostawić w rogach mieszkania liście laurowe, a insekty nie będą miały do niego wstępu.
Sprawdź również: