Przyklej w oknie. Rachunki za ogrzewanie spadną szybciej niż temperatura zimą

Kiedy stajesz obok okna albo drzwi balkonowych, czujesz podmuch zimnego powietrza? Czas, co z tym zrobić, bo zimą nieszczelne okna i drzwi powodują straty ciepła, a co za tym idzie, sprawiają, że rachunki za ogrzewanie są wyjątkowo wysokie. Oto kilka tanich sposobów na poradzenie sobie z nieszczelnościami.

Szczelne okna to podstawa niższych rachunków za ogrzewanie
Szczelne okna to podstawa niższych rachunków za ogrzewanie123RF/PICSEL

Przyklej w oknie, a nieszczelność zniknie

Dojmujący chłód wkradający się do mieszkania przez nieszczelne okna to problem, który rodzi wiele negatywnych konsekwencji. Po pierwsze w pomieszczeniach jest chłodniej, przez co musimy ubierać na siebie kolejne warstwy ubrań. Po drugie rachunki za ogrzewanie są o wiele wyższe, bo ciepło ucieka szparami.

Uszczelnienie okien jest, więc odpowiedzią na pytanie "jak oszczędzić na ogrzewaniu". W dzisiejszych czasach, metody naszych babć polegające na upychaniu pod oknami starych szmat, to już przeszłość istnieją o wiele wydajniejsze metody uporania się z nieszczelnymi oknami.

Taśma izolacyjna pomoże uporać się z nieszczelnością okien
Taśma izolacyjna pomoże uporać się z nieszczelnością okiendetry123RF/PICSEL

Jedną z takich metod są specjalne taśmy izolacyjne do okien i drzwi. Ich montaż jest banalnie prosty, bo wystarczy przykleić je na ościeżnicy, aby zapobiec wdzieraniu się chłodu i wilgoci do wnętrza domu.

Zastosowanie taśmy uszczelniającej nie wymaga dużych umiejętności, a sam produkt nie jest drogi - ceny zaczynają się już od dwudziestu pięciu złotych za pięciometrowe rolki. Taśmy izolacyjne są odporne na warunki atmosferyczne i starzenie się, więc nie ma obaw, że pod wpływem pogody czy upływu lat taśma zacznie wyglądać coraz gorzej.

Wypełni szpary między murem a ościeżnicą

Innym sposobem na uporanie się z nieszczelnymi oknami jest zastosowanie pianki montażowo - uszczelniającej. Produkt jest wygodny w użyciu i dopasowuje się do przestrzeni, którą wypełnia. Jednak trzeba pamiętać, że pianka po nałożeniu kilkukrotnie zwiększa swoją objętość, więc nie należy nakładać jej zbyt dużo. Nadmiar co prawda łatwo możemy usunąć, ale po co dodawać sobie pracy.

Letni tryb okien

Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Upewnić się, że skrzydło mocno dociska do ościeżnicy. Niekiedy powodem podmuchów zima może być fakt, że okna ustawione są w trybie letnim, w którym docisk skrzydła jest mniejszy niż w zimowym ustawieniu. W takim przypadku wystarczy wyregulować okna, dokręcając odpowiednią śrubę, o czym pisaliśmy już w artykule: “Nie wszyscy wiedzą o tej śrubie w oknie. Dokręć ją jak najszybciej".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas