Przywróć dawny blask czarnemu zlewozmywakowi. 4 domowe patenty na skuteczne czyszczenie zlewu

Właściciele nowoczesnych i modnych kuchni coraz chętniej wybierają do nich czarne zlewozmywaki. Choć w pierwszych chwilach prezentują się pięknie, niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do pogorszenia ich wyglądu. Sprawdź cztery patenty, które sprawią, że czarny zlewozmywak już zawsze będzie zachwycał wyglądem i lśnił czystością.

W czarnym zlewie ślady osadu i kamienia są szczególnie widoczne
W czarnym zlewie ślady osadu i kamienia są szczególnie widoczne123RF/PICSEL

Płyn do mycia naczyń - czarny zlew z konglomeratu

Używany najczęściej do usuwania zabrudzeń z talerzy, garnków i sztućców, płyn do mycia naczyń bez problemu poradzi sobie z przywróceniem blasku czarnemu zlewowi. Wystarczy codziennie w porze wieczornej dokładnie przetrzeć całą powierzchnię zlewu gąbką nasączoną płynem. Regularne stosowanie tej metody ograniczy konieczności kupowania silnych detergentów oraz czasochłonnego czyszczenia.

Aby wzmocnić efekt czyszczenia czarnego zlewu płynem do mycia naczyń, raz w tygodniu przetrzyj zlew delikatnym mleczkiem do czyszczenia. Wybierz produkt w sprayu i całkowicie pozbawiony drobinek czyszczących, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia powierzchni zlewozmywaka. Do mycia całej powierzchni użyj miękkiej gąbki, a trudniej dostępne zakamarki wyczyść delikatnie za pomocą szczoteczki do zębów.

Czarny zlew granitowy - mycie miękką gąbką

Stosowanie sprawdzonych i delikatnych środków czystości to tylko połowa sukcesu. Jakich materiałów użyć do czyszczenia czarnego zlewu granitowego? Przede wszystkim powinny to być delikatne gąbeczki i ściereczki. Zrezygnuj ze stosowania tradycyjnych druciaków oraz szorstkiej części gąbki do mycia naczyń. Szorowanie czarnego zlewu w niewłaściwy sposób doprowadzi do powstania rys, przetarć i stale naruszy jego strukturę.

Czyszczenie czarnego zlewu granitowego octem i sodą

Soda i ocet przywrócą blask czarnemu zlewowi
Soda i ocet przywrócą blask czarnemu zlewowi123RF/PICSEL

Jeśli wygląd czarnego zlewu odstrasza widokiem nagromadzonego kamienia i starych zacieków, warto sięgnąć po niezawodną sodę oczyszczoną. Najlepiej wykorzystać ją na dwa różne sposoby.

  • Sodę oczyszczoną i wodę łączymy w proporcji 3:1. Powinniśmy uzyskać gęstą pastę, którą następnie nanosimy na gąbkę do mycia naczyń i dokładnie czyścimy wnętrze zlewu. Po starannym umyciu całość spłukujemy zimną wodą i wycieramy do sucha.
  • Domowy środek do czyszczenia zlewu, który nie tylko odnowi czarny zlew, ale także udrożni zapchane rury, przygotujemy z zaledwie dwóch składników. Wystarczy połączyć ze sobą sodę oczyszczoną oraz ocet w proporcji 2:1. Powstałą mieszanką myjemy zlew i zostawiamy na kilkanaście minut. Po upływie wyznaczonego czasu spłukujemy i przecieramy miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Jednym z najprostszych patentów na umycie czarnego zlewu jest przygotowanie roztworu z octu i wody, w równych proporcjach 1:1. Specyfikiem czyścimy zabrudzoną lub matową powierzchnię zlewozmywaka i pozostawiamy do wyschnięcia. W końcowym kroku dokładnie płuczemy i osuszamy.

Olejowanie czarnego zlewu

Skutecznym sposobem na wyczyszczenie oraz zabezpieczenie czarnego zlewu jest użycie oleju spożywczego. Do tego celu możemy wykorzystać każdy rodzaj oleju nadającego się do spożycia, który znajdziemy na sklepowych półkach, m.in. rzepakowy, słonecznikowy oraz kokosowy. Już jedna łyżeczka oleju polepszy wygląd zlewu i zadba o jego konserwację.

Przed przystąpieniem do olejowania zaczynamy od dokładnego opłukania zlewu. W ten sposób pozbędziemy się nagromadzonych resztek jedzenia. Łyżeczkę oleju nalewamy na gąbkę, ściereczkę lub ręcznik papierowy i wcieramy w powierzchnię zlewu. Najlepiej robić to starannie, by nie ominąć żadnego miejsca. Olejowanie nie tylko pozbędzie się najtrudniejszych zabrudzeń, ale także zaimpregnuje zlewozmywak i uodporni go na powstawanie nowych plam i zacieków.

Pod żadnym pozorem nie wolno wlewać oleju bezpośrednio do zlewu. Jeśli dostanie się do odpływu, możemy mierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami związanym z zapchaniem rur, np. problemem niewłaściwego odprowadzania wody.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas