Psu leci ślinka na widok surowego mięsa? Musisz koniecznie uważać

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Dieta psa często jest brana na tapet i zawsze znajdą się osoby, które chętnie dyskutują w tej kwestii. Z jednej strony można usłyszeć argumenty osób, które hołdują wyłącznie wysokiej jakości karmie dla zwierząt, inni zaś optują za urozmaicaniem psiego jadłospisu. Często także wiele osób zastanawia się, czy pies może jeść surowe mięso. Jeśli i was frapuje to zagadnienie, spieszymy z odpowiedzią.

Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy zwierzę może jeść surowe mięso.
Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy zwierzę może jeść surowe mięso. 123RF/PICSEL

Dieta psia: Czyli jaka?

Chcemy, aby pies cieszył się najdłużej pełnią zdrowia? Zbilansowana dieta jest absolutną koniecznością, bo tylko w ten sposób zwierzę może mieć dostarczone wszystkie składniki odżywcze, a one wpływają korzystnie na jego kondycję. Czym najlepiej karmić psa? Tutaj są dwie opcje: albo sięgamy po wyłącznie najwyższej jakości karmę, albo sami komponujemy psie menu, aby dostarczyć zwierzęciu nie tylko białko, ale także witaminy, minerały i wiele innych cennych substancji. Ale czy pies może jeść surowe mięso? Odpowiadamy: tak, ale pod pewnymi warunkami.

Wiemy już, że pies może jeść surowe mięso i raczej niewielka ilość nie wyrządzi mu większej krzywdy. Oczywiście, wtedy kiedy kawałek będzie podawany w formie przekąski albo nagrody za wykonanie sztuczki lub podczas treningu. Jeśli psu leci ślinka na widok mięsa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjadł niewielką ilość drobiu, wołowiny lub wieprzowiny, o ile jest nie tylko dobrej jakości, ale także pochodzi z zaufanego źródła.

Warto wiedzieć, że pies także podatny jest na zatrucia pokarmowe, więc czasami może mu kawałek surowego mięsa po prostu zaszkodzić. Narażone mogą być przede wszystkim starsze psy, ale również szczenięta.

Uwaga na białko!

Pies może jeść surowe mięso, o ile jest zdrowy
Pies może jeść surowe mięso, o ile jest zdrowy123RF/PICSEL

Jak wiadomo, surowe mięso to ogromne źródło białka, które jest dla psa niezwykle potrzebne. Dlatego jego niedobory są groźne szczególnie dla szczeniąt, ale również dorosłych psów. Brak białka wpływa nieprawidłowo na wzrost zwierzęcia, prowadzi do deformacji oraz utraty masy mięśniowej. Brak tego ważnego składnika wpływa niekorzystnie na wszystkie zachodzące w organizmie procesy, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju zwierzęcia, a nawet mogą pojawiać się alergie pokarmowe i skórne.

Z drugiej strony nadmiar białka w diecie psa może być szkodliwy. Ponieważ zdarza się, że zwierzę może być na nie uczulone albo go... nie tolerować. Wtedy szczególnie zagrożone są nerki zwierzęcia oraz wątroba, więc trzeba podawać surowe mięso z umiarem.

Pamiętajmy: Jeśli już decydujemy się na częstowanie psa surowym mięsem, to nie może być ono jakkolwiek przyprawiane i marynowane.

Dieta BARF: Czym jest?

Wielu właścicieli psów decyduje się na stosowaniu diety BARF dla psa, ponieważ argumentują ją tym, że jest ona naturalna i przystosowana do zwierzęcego organizmu. Jakie są jego założenia? Otóż podstawą jest surowe mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli chrząstki i kości. Do tego w psiej misce powinny być umieszczone podroby, które zawierają część cennych dla zdrowia substancji. Z drugiej strony dieta BARF nie opiera się wyłącznie na mięsie i pochodnych, o czym wiele nieświadomych osób zapomina, a samo surowe mięso nie zapewni wszystkich kluczowych składników diety dla psa.

Na czym polega dieta BARF? Oprócz surowego mięsa zwierzę powinno zjadać również surowe warzywa i owoce, a także jaja, produkty mleczne oraz tłuszcze. Tylko one zapewniają witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, które gwarantują psu dobrą kondycję na wiele lat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas