Wbij do miski i wymieszaj z psią karmą. Oto najlepszy rarytas dla czworonoga
O diecie psa powiedziano i napisano już wiele, a świadomość większości właścicieli czworonogów na ten temat jest imponująca. Z pamięci są w stanie wymienić listę produktów, które nie mogą się znaleźć w psiej misce, nawet w postaci przysmaku. Ale są również i takie propozycje, które może bez problemu zjeść i pies, a także jego właściciel, np. marchew, buraki czy dynię. A co z jajkami? Tutaj sprawa nie jest jednoznaczna, ale jeśli ktoś ma wątpliwości, to czas je rozwiać. Czy pies może jeść surowe jajka? Przekonajmy się.
Jajka w diecie były przedmiotem dyskusji wielu lekarzy i dietetyków, ale wiadomo jedno: są one zdrowe i nie warto ich wykreślać z menu. Dlaczego? To oczywiście źródło pełnowartościowego białka, które jest ważnym surowcem energetycznym i katalizatorem wielu procesów w organizmie.
Znaleźć w nich możemy całą gamę witamin: A, E, D i K, które są niezbędne do tego, aby zachować zdrowie w jak najlepszej kondycji. Oczywiście, nie wolno zapominać o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które mogą pomóc zredukować poziom złego cholesterolu. Trudno wymienić wszystkie zalety jedzenia jajek, ale trzeba powiedzieć jedno: trzeba serwować je z głową!
A czy pies może jeść surowe jajka? Oczywiście, ale nie zawsze i nie w każdej formie.
Od razu trzeba zaznaczyć, że jajka mogą być zjadane zarówno przez dorosłe psy, jak i przez szczenięta. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stały się urozmaiceniem tzw. diety BARF, ale mogą zjadać je także psy, które na co dzień w misce posilają się karmą suchą lub mokrą.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli właściciel przywiązuje ogromną wagę do tego, co pies zjada, czyli jego codzienna dieta jest już zbilansowana, to w takim wypadku jajko może być podawane sporadycznie, w ramach nagrody albo przekąski. Jak podawać surowe jajko psu? Albo można dodać je wprost do miski (o ile pies je lubi), albo je wymieszać z karmą suchą lub mokrą.
WAŻNE: Przed podaniem surowego jajka psu, trzeba je sparzyć, aby pozbyć się bakterii ze skorupki.
Sprawdź: Porozumienie międzygatunkowe. Pies rozumie więcej, niż może się wydawać
Wiemy już, że surowe jajko dla psa to dobry pomysł dla urozmaicenia diety, więc można śmiało podawać je w formie przekąski. Najlepiej jednak oddzielić żółtko od białek i podać tylko to pierwsze naszemu czworonogowi.
Dlaczego? Żółtko jest bogatym źródłem biotyny, która korzystnie wpływa na wygląd i kondycję sierści psa. A co z białkiem? Ono z kolei zawiera awidynę, która utrudnia przez psi organizm wchłanianie biotyny. To w przyszłości może skutkować nie tylko pogorszeniem się pogorszeniem kondycji sierści psa, ale także może powodować uczulenia, a także łupież.
A co z gotowanym jajkiem? W tym przypadku możemy być spokojni o zdrowie psa, ponieważ w takiej formie jest całkowicie dla zwierzaka bezpieczne. Może być podawane w formie kawałków, również jako przekąska albo nagroda za wykonanie polecenia. Jeśli pies ma ubogą dietę, to można je połączyć z karmą, którą dostaje na co dzień.
Polecamy: Twój pies unosi w ten sposób łapę? Nie lekceważ tego znaku