Reklama

Wbij do miski i wymieszaj z psią karmą. Oto najlepszy rarytas dla czworonoga

O diecie psa powiedziano i napisano już wiele, a świadomość większości właścicieli czworonogów na ten temat jest imponująca. Z pamięci są w stanie wymienić listę produktów, które nie mogą się znaleźć w psiej misce, nawet w postaci przysmaku. Ale są również i takie propozycje, które może bez problemu zjeść i pies, a także jego właściciel, np. marchew, buraki czy dynię. A co z jajkami? Tutaj sprawa nie jest jednoznaczna, ale jeśli ktoś ma wątpliwości, to czas je rozwiać. Czy pies może jeść surowe jajka? Przekonajmy się.

Czy pies może jeść jajka?

Jajka w diecie były przedmiotem dyskusji wielu lekarzy i dietetyków, ale wiadomo jedno: są one zdrowe i nie warto ich wykreślać z menu. Dlaczego? To oczywiście źródło pełnowartościowego białka, które jest ważnym surowcem energetycznym i katalizatorem wielu procesów w organizmie. 

Znaleźć w nich możemy całą gamę witamin: A, E, D i K, które są niezbędne do tego, aby zachować zdrowie w jak najlepszej kondycji. Oczywiście, nie wolno zapominać o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które mogą pomóc zredukować poziom złego cholesterolu. Trudno wymienić wszystkie zalety jedzenia jajek, ale trzeba powiedzieć jedno: trzeba serwować je z głową!

Reklama

A czy pies może jeść surowe jajka? Oczywiście, ale nie zawsze i nie w każdej formie.

Surowe jajko w diecie psa. Jak je podać?

Od razu trzeba zaznaczyć, że jajka mogą być zjadane zarówno przez dorosłe psy, jak i przez szczenięta. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stały się urozmaiceniem tzw. diety BARF, ale mogą zjadać je także psy, które na co dzień w misce posilają się karmą suchą lub mokrą. 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli właściciel przywiązuje ogromną wagę do tego, co pies zjada, czyli jego codzienna dieta jest już zbilansowana, to w takim wypadku jajko może być podawane sporadycznie, w ramach nagrody albo przekąski. Jak podawać surowe jajko psu? Albo można dodać je wprost do miski (o ile pies je lubi), albo je wymieszać z karmą suchą lub mokrą.

WAŻNE: Przed podaniem surowego jajka psu, trzeba je sparzyć, aby pozbyć się bakterii ze skorupki.

Sprawdź: Porozumienie międzygatunkowe. Pies rozumie więcej, niż może się wydawać

Całe surowe jajko dla psa? Niekoniecznie

Wiemy już, że surowe jajko dla psa to dobry pomysł dla urozmaicenia diety, więc można śmiało podawać je w formie przekąski. Najlepiej jednak oddzielić żółtko od białek i podać tylko to pierwsze naszemu czworonogowi

Dlaczego? Żółtko jest bogatym źródłem biotyny, która korzystnie wpływa na wygląd i kondycję sierści psa. A co z białkiem? Ono z kolei zawiera awidynę, która utrudnia przez psi organizm wchłanianie biotyny. To w przyszłości może skutkować nie tylko pogorszeniem się pogorszeniem kondycji sierści psa, ale także może powodować uczulenia, a także łupież.

A co z gotowanym jajkiem? W tym przypadku możemy być spokojni o zdrowie psa, ponieważ w takiej formie jest całkowicie dla zwierzaka bezpieczne. Może być podawane w formie kawałków, również jako przekąska albo nagroda za wykonanie polecenia. Jeśli pies ma ubogą dietę, to można je połączyć z karmą, którą dostaje na co dzień.

Polecamy: Twój pies unosi w ten sposób łapę? Nie lekceważ tego znaku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pies | dieta psa | jaja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy