Rdza jałowca: Jak się objawia? Jak zwalczyć?

Sadzenie roślin iglastych w ogrodach to dobry sposób na to, aby były zielone przez cały rok. Wśród licznych gatunków dostępnych na rynku, niezmiennie prym wiedzie tuja, zwana również żywotnikiem zachodnim. Ale atrakcyjne są również i inne, takie jak choćby jałowiec. Niestety, jest on podatny na bardzo niebezpieczną chorobę grzybiczą, czyli rdzę jałowca. Wbrew pozorom, atakuje także inne rośliny i jest bardzo trudna do zwalczenia. Zatem, jak się objawia rdza jałowca? Jak ją zwalczyć?

Rdza jałowca jest jedną z najgroźniejszych chorób roślin
Rdza jałowca jest jedną z najgroźniejszych chorób roślin123RF/PICSEL

Co atakuje rdza jałowca?

Rdza jałowca jest bardzo podstępną chorobą, bo do prawidłowego wzrostu potrzebuje aż dwóch żywicieli. Jednym z nich jest właśnie jałowiec, ale także często osiada również na gruszach, jarzębinie i głogu, ale może żywić się także roślinami z rodziny różowatych. Niestety rdza jałowca może szybko się rozprzestrzeniać - za sprawą podmuchów wiatru - na duże odległości, nawet na kilkaset metrów. Dlatego jeśli w naszym ogrodzie pojawia się rdza jałowca, to z dużym prawdopodobieństwem rośliny dalszych sąsiadów także są zainfekowane.

Wystarczy pominąć jeden etap, a ugotujesz idealne ziemniakiInteria.tv

Jak poznać rdzę jałowca?

Rdzy jałowca trudno nie zauważyć. Wiosną na łodygach pojawia się biała grzybnia (nawet o długości przekraczającej 25 cm), a następnie z czasem tworzą się w tym miejscu brązowe przebarwienia. Jeśli nie podejmie się w tym czasie odpowiednich kroków, tworzą się galaretowate, brązowo-pomarańczowe narośle, które swoim wyglądem mogą przypominać wycieki żywicy z jałowca. Niekiedy przyjmują one formę "języczków" - z czasem twardnieją i mogą tworzyć zwartą skorupę. Niestety, pędy porażone rdzą jałowca stają się osłabione, zaczynają szarzeć, aż w końcu umierają. Rdza jałowca może szybko zniszczyć roślinę, ale czasem zdarza się tak, że cały proces trwa nawet kilka lat.

Rdza jałowca jest mrozoodporna i może atakować ze zdwojoną siłą
Rdza jałowca jest mrozoodporna i może atakować ze zdwojoną siłą123RF/PICSEL

Rdza jałowca przenosi się w błyskawicznym tempie

Wiadomo już, że rdza jałowca może przenosić się w błyskawicznym tempie i atakować podstępnie inne rośliny. Aby grzyb mógł rosnąć potrzebuje dwóch żywicieli. Nawet jeśli uda nam się pokonać rdzę na jednej, to istnieje prawdopodobieństwo, że z czasem powróci do macierzystej rośliny. Niestety, kolejną trudnością jest fakt, że rdza jałowca może zimować i atakować rośliny przez kolejny sezon.

Jak poznać, że rdza jałowca rozprzestrzeniła się na inne rośliny?

Rdza jałowca inaczej wygląda na roślinach liściastych. Cechą charakterystyczną jest pojawienie się na nich plam: początkowo żółtych, następnie czerwonych z czarną plamką pośrodku.  Czasem zmiany obejmują całego liścia i tworzą się na nich również szorstkie szare przebarwienia. Dopiero w zaawansowanej fazie na spodniej części blaszki tworzą się wyrośla takie, jak te obecne na jałowcu.

Na drzewach liściastych rdza jałowca przybiera inną formę
Na drzewach liściastych rdza jałowca przybiera inną formę123RF/PICSEL

Jak pozbyć się rdzy jałowca?

Jeśli zauważyliśmy rdzę jałowca, należy się jej jak najszybciej pozbyć. Aby ochronić cały krzew najlepiej odciąć łodygi poniżej występujących zmian. Pozostałą ranę po cięciu należy posmarować maścią ogrodniczą. A co zrobić z porażonymi częściami jałowca? Najlepiej je spalić, ale ze względu na zakaz palenia konarów, trzeba ja szybko zutylizować, a jeśli nie ma takiej możliwości: zakopać w głębokim dole. Oczywiście należy pamiętać, że warto sprawdzać również inne rośliny, a szczególnie te, które mogą być żywicielami rdzy jałowca, a w przypadku występowania choroby, postąpić tak, jak powyżej.

Opryski

Nie tylko usunięcie porażonych części jest jedynym zabiegiem, który trzeba wykonać w przypadku wystąpienia rdzy jałowca. Niestety, nie pozostaje nic innego, jak zastosować opryski preparatami chemicznymi, które unieszkodliwiają tę podstępną chorobę roślin.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas