Ręczniki papierowe wyrzucamy odruchowo. Nagminna pomyłka w polskich domach

Ręczniki papierowe ułatwiają codzienne porządki, przydają się także podczas gotowania. Wylany na blat napój czy resztki jedzenia usuwamy jednym machnięciem ręki. Potem ręczniki wyrzucamy i cieszymy się czystą przestrzenią. Niestety, podczas tej odruchowej czynności w niejednym domu pojawiają się błędy. Czy na pewno wiesz, gdzie należy wyrzucać ręczniki papierowe?

Segreguj odpady poprawnie i sprawdź, co zrobić ze zużytym ręcznikiem papierowym
Segreguj odpady poprawnie i sprawdź, co zrobić ze zużytym ręcznikiem papierowym123RF/PICSEL

Sprzymierzeńcy czystości w domu

Szybkie wytarcie rąk, wyczyszczenie stolika czy starcie nadmiaru wody z kuchennych lub łazienkowych sprzętów. Ręczników papierowych używamy do wielu czynności, przydają się nawet do odsądzenia smażonych frykasów z nadmiaru tłuszczu. Już sama nazwa wskazuje na to, że powinniśmy traktować je jako makulaturę? To fałszywy trop.

Zużyte ręczniki papierowe powinny trafiać do odpadów zmieszanych
Zużyte ręczniki papierowe powinny trafiać do odpadów zmieszanych123RF/PICSEL

Gdzie wyrzucać ręczniki papierowe?

Segregacja domowych odpadów jest bliska wszystkim, którzy dbają o środowisko. Wprowadza jednak pewne wątpliwości i niejednokrotnie pewnie zastanawiasz się, do którego pojemnika powinny trafić dane śmieci. Czy ręczniki papierowe to makulatura? W żadnym razie.

Zużyte ręczniki papierowe powinny trafiać do odpadów zmieszanych. Po ich wykorzystaniu do sprzątania lub odsączania potraw zmienia się ich specyfika. Jeśli zostaną umieszczone w pojemniku na papier, zanieczyszczą posegregowaną makulaturę. Przez to stanie się ona niezdatna do recyklingu, więc cały wysiłek włożony w segregację śmieci, zarówno twój, jak i twoich sąsiadów, pójdzie na marne.

Segregacja śmieci, a papier. Co umieszczać w niebieskim pojemniku?

Warto przypomnieć, co zalicza się do odpadów, które powinny lądować w niebieskim pojemniku na papier. Wśród nich trzeba wymienić:

  • stare książki i zeszyty,
  • gazety,
  • katalogi,
  • ulotki,
  • papier biurowy,
  • kartony,
  • papierowe torby,
  • tekturę.

Przed wyjściem do śmietnika, należy usunąć z kartonów pozostałości taśmy klejącej i lakierowane etykiety. Co jeszcze warto wiedzieć? Nie tylko ręczniki papierowe powodują niepewność podczas segregowania śmieci. Do odpadów, wzbudzających niejasności, należą chusteczki higieniczne i papier lakierowany. Ich również nie należy wynosić do niebieskiego pojemnika na papier.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas