Rodzina powinna spędzać ze sobą przynajmniej 2 godziny dziennie
Dzieci potrzebują, by rodzice zapewniali im dobre wzorce, opiekę, czułość, a przede wszystkim szczerze z nimi rozmawiali. Dorośli zajęci codziennymi obowiązkami często o tym zapominają i spędzają ze swoimi dziećmi zbyt mało czasu. Znaczną część dnia pochłania im praca i nierzadko wracają do domu późnym wieczorem, kiedy dzieci już śpią. Jak przekonuje Fundacja Humanites - Sztuka Wychowania, ważne jest, by spędzać w rodzinnym gronie przynajmniej dwie godziny dziennie.
Z badań wynika, że dla ponad 80 proc. Polaków życie rodzinne jest nadrzędną wartością, ale tylko 1/5 dorosłych, którzy zajmują się wychowywaniem dzieci i młodzieży, zna ich potrzeby i ulubione zajęcia. A przecież wspólne spędzanie czasu wzmacnia więzi, sprzyja poznawaniu siebie i budowaniu pozytywnych relacji.
- Fajnie jest pójść z dziećmi czy na ciekawą wystawę, czy na mecz, czy do parku i fajnie jest mieć te wspólne przeżycia. Ważne, aby znajdować czas na dobrą rozmowę i kształtowanie takich codziennych wspólnych rytuałów w każdej rodzinie, jak chociażby wspólne posiłki czy sposób, w jaki się witamy. To są drobne elementy, gesty, które sprawiają, że czujemy się bliżej - mówi Zofia Dzik, prezes Fundacji Humanites - Sztuka Wychowania.
Rodzinne więzi powinny być pogłębiane i pielęgnowane. Bez zaangażowania ograniczą się tylko do suchej wymiany informacji.
- Gdy patrzymy na kryzys dzisiejszej rodziny, kryzys związków, w wielu przypadkach możemy zauważyć taki trend słabnącego zainteresowania sobą. Coraz mniej mieliśmy czasu, coraz bardziej nasze kontakty i rozmowy ograniczały się do wymiany logistycznych informacji typu, kto odbierze dzieci ze szkoły, kto zrobi zakupy. Nasz więzi słabną. Coraz mniej nas łączy, mamy takie poczucie, że coraz ciężej nam się zaczyna rozmowę, coraz mniej mamy wspólnych tematów, bo oduczamy się wzajemnej rozmowy - wyjaśnia Zofia Dzik.
Dzieci muszą czuć się ważne i kochane. Zapracowani rodzice swoje zaniedbania próbują naprawiać drogimi zabawkami i elektronicznymi gadżetami. To jednak nie zastąpi maluchom miłości, rodzinnego ciepła, poczucia bezpieczeństwa i wspólnie spędzonego czasu. Stąd pomysł na akcję "Dwie godziny dla rodziny".
- Zachęcamy pracodawców, aby tego dnia skrócić dzień pracy o symboliczne dwie godziny. Symboliczne, żeby podkreślić, że my jako pracodawcy dostrzegamy również to, że oni poza byciem naszymi pracownikami na co dzień są również ojcem, matką, mężem, żoną, członkiem jakiejś społeczności, w której pełnią ważną funkcję - mówi Zofia Dzik.
15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku. Do jego świętowania w Polsce po raz trzeci zachęca Fundacja Humanites - Sztuka Wychowania. W tym roku świętowane jest pod hasłem "Co pokolenie to marzenie".