Rośliny dla opornych, czyli najłatwiejsze w uprawie kwiaty doniczkowe

Rośliny nie lubią ani zapominalstwa, ani nadgorliwości. Jeśli wyzbędziemy się tych dwóch cech, to ich uprawa stanie się przyjemna i bezproblemowa. Na początek warto zacząć od tych mniej wymagających. Podpowiadamy, jakie rośliny wybrać, by nawet w domu amatora stworzyć bujną dżunglę.

article cover

Rośliny dla opornych, czyli najłatwiejsze w uprawie kwiaty doniczkowe

Sansewieria

Potocznie nazywana jest wężownicą lub „językami teściowej”. Pochodzi z Afryki z okolic równika, u nas popularna jest od lat, ale jej wyjątkowa zdolność filtrowania powietrza z toksyn sprawiła, że powróciła na nią moda. Roślina jest bardzo wytrzymała, dlatego często można zobaczyć ją w biurach i centrach handlowych. Dobrze radzi sobie na stanowiskach zacienionych i w suchym powietrzu. Nie potrzebuje dużo wody, wręcz lubi przesuszenie. Należy jedynie pamiętać, by nie polewać wodą jej liści, gdyż mogą zacząć gnić.
Maranta

Ze względu na ornamentalne liście cieszy się ogromną popularnością na Instagramie. Są one duże, o jajowatym kształcie i ciemnozielonej barwie z różowymi żyłkami i jaśniejszym akcentem wzdłuż nerwów głównych. W dodatku spód liści również ma kolor różowy. Ale nie tylko jej ozdobny charakter sprawia, że chętnie ją kupujemy. Maranta jest bardzo łatwa w uprawie. Dobrze znosi stanowiska zacienione. Idealnie poczuje się na północnym lub wschodnim parapecie, a nawet na półce z dala od okna. Wymaga podlewania dopiero, gdy ziemia całkowicie wyschnie.
Monstera

Roślina ta nie wychodzi z mody, aktualnie jest właściwie obowiązkowym elementem domowej dżungli. Jej wielkie liście tworzą okazały baldachim, a dzięki ażurowej strukturze roślina przepuszcza promienie światła do dolnych partii, gdzie znajdują się mniejsze listki. Nie ma dużych wymagań. Bez problemu możemy ją przesadzać i rozmnażać, wystarczy wsadzić jeden z liści do wody, a gdy się ukorzeni, włożyć do doniczki z ziemią. Świetnie radzi sobie na stanowiskach mniej nasłonecznionych, najlepiej czuje się w temperaturze 20 stopni Celsjusza, ale również wyższa i niższa temperatura nie wyrządzą jej szkód. Wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, możemy ją również zraszać. Ze względu na to, że w naturze jest rośliną pnącą, gdy się rozrośnie, wymaga podpory.
Aloes

Kolejną rośliną, która z pewnością nie sprawi nam kłopotów, jest aloes. Ma grube i mięsiste liście, w których utrzymuje zapasy wody, dzięki czemu nie wymaga częstego podlewania. Nadmiar wilgoci może spowodować gnicie rośliny, dlatego należy lać ją dopiero wtedy, gdy ziemia jest całkowicie przesuszona. Pamiętajmy jednak, by strumień kierować wprost do ziemi, nie wolno polewać ani spryskiwać liści. Aloes lubi stanowiska nasłonecznione oraz przepuszczalne podłoże. Najlepiej wymieszać ziemię doniczkową z piaskiem i żwirem.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas