Rośliny doniczkowe będą rosły jak szalone. 5 nietypowych sztuczek
Rośliny doniczkowe wpływają pozytywnie na samopoczucie domowników. Zielone dodatkowo oczyszczają powietrze i dotleniają je. Nadają też wnętrzom charakteru i prawdziwie domowego klimatu. Dzięki tym trikom twoje rośliny będą zdrowe i piękne przez cały czas.
Znana też pod nazwą sól gorzka, sól Epsom jest związkiem chemicznym pochodzącym z połączenia kwasu siarkowego i magnezu. Można ją stosować, by przyspieszyć wzrost roślin doniczkowych. Zastosowanie jej wzmocni rośliny i zwiększy ich produkcję chlorofilu.
Najczęściej, gdy na liściach roślin zbierze się warstwa kurzu, wycieramy ją na sucho lub z użyciem niewielkiej ilości wody. Jednak można wykorzystać w celu pielęgnacji liści mleko. Wystarczy, że przetrzemy listki delikatną ściereczką zanurzoną w odtłuszczonym mleku. Szczególnie pozytywnie wpływa to na gumowe liście i grube, twarde listowie. Stają się one wtedy zdrowsze, bardziej zielone i błyszczące.
Liście możemy także przecierać od czasu do czasu majonezem. Zawiera on ocet, jaja i olej rośliny. Dzięki takiemu składowi sprawi, że liście roślin doniczkowych będą błyszczące. Poza tym sprawdzi się jako odkażacz dla roślin. Będą one czyste, a kurz wolniej na nich osiądzie.
Kofeina przyspiesza proces fotosyntezy oraz opóźnia starzenie się. Z tego powodu warto ją także podawać roślinom. Można dosypywać zużyte fusy z kawy lub herbaty do ziemi w doniczkach. W efekcie liście roślin doniczkowych staną się bardziej zielone.
Czytaj również: Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni. Jakich roślin unikać?
W pielęgnacji roślin doniczkowych ważną rolę odgrywa ich nawożenie. Domowy nawóz sprawdzi się równie dobrze, co zakupiony w kwiaciarni. Wystaczy wykorzystać skórę z obranej cebuli. W tym celu należy garść obierek z cebuli namoczyć w litrze wody i pozostawić na dobę. Następnie rotworem podlewamy kwiaty. Sposób można wykorzystwać kilka razy w miesiącu.
Nawóz z cebuli jest bogaty w żelazo, magnez, wapń, potas i miedź. Dzięki temu odżywia rośliny od korzeni aż po kwiaty. Dodatkowo wzmacnia je i chroni przed chorobami i pasożytami. Rośliny będą także bujniejsze, a ich łodygi twardsze.
Zaleca się włączanie muzyki, by rośliny lepiej rosły. Odczuwają one wibracje, które wpływają na tempo ich wzrostu. Podobno najlepszym wyborem jest muzyka klasyczna. Najkorzystniejszy wpływ na rozwój i rozrost roślin przypisuje się skrzypcom, fletom i fisharmonii.
***
Zobacz także:
Wełnowce na storczykach. 5 niezawodnych trików, aby się ich pozbyćPo czym poznać, że trzeba podlać storczyka?