Rośliny, które lubią cień. Uprawiane w domu
Zima jest czasem, kiedy światła słonecznego jest jak na lekarstwo. Dodatkowo niższa temperatura nie wpływa korzystnie na wiele gatunków roślin. W tym czasie warto wybrać do uprawy odmiany, które preferują cień. Staną się ozdobą twojego domu i będą bujnie rosnąć. Przekonaj się, które okazy najlepiej wybrać.
Spis treści:
Czym charakteryzują się rośliny cieniolubne?
Prawdą jest to, że wszystkie gatunki roślin do poprawnego wzrostu, potrzebują chociaż odrobiny słońca. W toku rewolucji niektóre z nich przyzwyczaiły się do trudnych warunków, dlatego akceptują ciemniejsze i nieco zimniejsze stanowiska. Charakteryzują się one rzadszym kwitnieniem lub jego całkowitym brakiem.
Dzieje się tak dlatego, że skupiają się one na wyłapaniu jak największej ilości promieni słonecznych. To pomaga im poprawnie przeprowadzić proces fotosyntezy. Produkowanie kwiatostanów wymagałoby od nich zużycia więcej energii. Poniżej przedstawiamy gatunki, które sprawdzą się zimą na parapecie.
Dracena Sandera
Pierwszą propozycją jest dracena Sandera, która często mylona jest z bambusem. To przez podobieństwo pędów, które są do siebie łudzącą podobne. Są one sztywne, zielone i mają charakterystyczne pręgi. Wyrastają z nich pędy, które umiejscowione są naprzeciwlegle. Są one podłużne i ostro zakończone. Przez ich środek biegnie jasnozielony pas, a w dotyku są miękkie.
Roślina ta w warunkach domowych osiąga około półtora metra wysokości. Może ona stać w cieniu, ale warunkiem jest zapewnienie jej stale wilgotnego podłoża. Nie zapomnij czasami przetrzeć jej liści wilgotną szmatką. Lubi też zraszanie wodą, szczególnie w okresie grzewczym.
Skrzydłokwiat
Ogromną zaletą tych roślin jest to, że mają właściwości oczyszczające powietrze. Dlatego wiele osób ustawia je w sypialni. Świetnie nadaje się dla początkujących ogrodników, gdyż nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.
Jej zaletą jest to, że pomimo zacienionego miejsca, wypuszcza kwiatostany. Są one koloru białego i swoim kształtem przypominają żagle. Skrzydłokwiat lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Wymaga też częstego podlewania, najlepiej nieco odstaną wodą. Od czasu do czasu przecieraj jej liście wilgotną szmatką. Są one siedliskiem kurzu, ale nie wolno stosować preparatów nabłyszczających. To może zniszczyć delikatną strukturę liści i zaszkodzić roślinie.
Zamiokulkas zamiolistny
Roślina ta nie przepada za dużą ilością promieni słonecznych i najlepiej czuje się w zacienionym miejscu. Nie wymaga ona częstego podlewania, ale do prawidłowego wzrostu potrzebuje przestrzeni. Dlatego nie służy jej duży ścisk na parapecie i sąsiedztwo innych roślin. Zamiokulkasa zamiolistnego wyróżniają jajowate liście, które są błyszczące i mięsiste.
Należy zwrócić uwagę, że żółknięcie i opadanie liści w tym przypadku nie oznacza nic złego. Jest to bowiem naturalny proces tego gatunku, który nie świadczy o stanie chorobowym. Trzeba jednak na bieżąco wycinać obumarłe pędy, by nowe mogły rozwinąć się bez przeszkód.
Paproć
Ta roślina najlepiej czuje się w półcieniu i nie stwarza większych problemów w uprawie. Potrzebuje jednak systematycznego nawadniania. Kiedy liście stają się brązowe to znak, że paprotka jest znacząco odwodniona. Cechą charakterystyczną paprotki są kłącza, które mają odcień brązowy i rosną ku dołowi. Wyrastają z nich liście, które mają pierzasty kształt i skórzastą fakturę. Okaz ten należy do gatunków zimozielonych i jest odporny na mróz. W okresie grzewczym nie trzymaj go blisko kaloryfera, gdyż źle znosi zbyt wysoką temperaturę otoczenia.
Sansewieria cylindryczna
Naszą ostatnią propozycją jest sansewieria cylindryczna, która też lubi ciemniejsze stanowiska. Nie wymaga częstego podlewania, można to zrobić dopiero wtedy, gdy ziemia jest całkowicie sucha. Okaz ten wyróżniają długie liście, które rosną prosto ku górze. W toku rewolucji roślina zaczęła w nich magazynować wodę. To pozwoliło przetrwać jej największe susze, z którymi musiała zmagać się w naturalnym środowisku (Półwysep Arabki i południowo-zachodnia Afryka).
Jednym wymogiem rośliny jest dość częste przesadzanie, które należy wykonać wiosną. To ze względu na rozłożysty system korzeniowy, wymagający odpowiedniej ilości miejsca. Dla sansewierii cylindrycznej wybieraj doniczki większe i dość wysokie.
Zobacz też: