Rośliny pokojowe, które rosną najszybciej

Moda na uprawianie roślin doniczkowych objęła niemal wszystkich. Trudno się temu trendowi dziwić, ponieważ obecność zielonych okazów w pomieszczeniach jest nie tylko ozdobą, ale także spełnia funkcję praktyczną: rośliny nawilżają powietrze oraz pomagają je oczyścić z trujących substancji. Niestety, większość gatunków bardzo wolno rośnie, ale jeśli chcemy, aby nasz pokój szybko szczelnie pokrył się bujną roślinnością, warto wybrać takie gatunki, które wytwarzają szybko nowe liście i łodygi. Poznajcie rośliny pokojowe, które rosną najszybciej!

Monstera jest obecnie najmodniejszą rośliną doniczkową
Monstera jest obecnie najmodniejszą rośliną doniczkową123RF/PICSEL

Monstera

Monstera to jedna z roślin, która obecnie przeżywa swój renesans i specjalnie nikomu nie trzeba jej przedstawiać. To właśnie ona zachwyca swoim pięknym wyglądem - pokaźnymi liśćmi o wielkości nawet kilkunastu centymetrów oraz bujnymi pnączami. Monstera pochodzi z lasów tropikalnych, gdzie niestraszne są jej skąpe promienie słoneczne oraz duża wilgotność powietrza.

Uprawa monstery nie jest skomplikowana: wystarczy zapewnić jej jasne stanowisko z rozproszonym światłem (zbyt duża dawka promieni słonecznych może poparzyć jej liście). Należy również pilnować, aby nasza monstera nie stała w miejscu zbyt ciemnym, ponieważ wtedy nie wytworzy atrakcyjnych dziur. Monstera powinna być podlewana w równych odstępach czasu (np. raz w tygodniu) niewielką ilością wody, za to w okresie letnim uwielbia być zraszana.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Nie wolno również zapominać o solidnej dawce nawozu, którą trzeba aplikować raz na trzy tygodnie za pomocą preparatów w płynie. Niewielka ilość zabiegów pielęgnacyjnych zaprocentuje - monstera szybko zacznie tworzyć nowe liście, które szczelnie wypełnią przestrzeń. Z racji swoich okazałych wymiarów, warto przy przesadzaniu zapewnić jej solidną podporę: co ułatwi prowadzenie rośliny i zapewni jej atrakcyjny pokrój.

Jaką monsterę wybrać? Na rynku jest wiele gatunków tej wdzięcznej rośliny, choć najpopularniejsza to oczywiście monstera dziurawa, ale ciekawa jest również monstera Adamsona - znana jako "Monkey Mask" - co prawda, tworzy mniejsze liście, za to pokryte są licznymi dziurami.

Starzec Rowleya

Starzec Rowleya to jeden z najciekawszych okazów w naszych domach
Starzec Rowleya to jeden z najciekawszych okazów w naszych domach123RF/PICSEL

Starzec Rowleya to kolejna propozycja dla osób niecierpliwych, ponieważ szybko wypuszcza nowe pędy. Niestety, jest również bardzo kapryśny i często sprawia kłopoty w uprawie. Dlaczego Starzec Rowleya jest tak popularny? Przede wszystkim za sprawą swojego wyglądu: na długich łodygach tworzy soczyste liście, które przypominają koraliki. Dlatego - za sprawą swojego oryginalnego pokroju - często spotyka się z określeniem "sznur pereł". Dekoracyjne liście niektórym również przypominają nawleczone na nici ziarenka grochu zielonego, co tylko dodaje mu atrakcyjności i pożądania przez kolekcjonerów.

Jak uprawiać Starca Rowleya? W warunkach naturalnych spotkać go można w gorących rejonach Afryki, stąd warto zapewnić mu zbliżone warunki. Niestety, myli się ten, kto twierdzi, że idealnie będzie czuł się na parapecie od strony południowej - w tym przypadku nadmiar promieni słonecznych powoduje obsychanie atrakcyjnych liści. Dlatego też Starzec Rowleya wymaga jasnego stanowiska, ale nie może być wystawiony w pełnym słońcu.

Kolejnym wyzwaniem, jakie wiąże się z uprawą Starca Rowleya jest podlewanie. Kluczem do prawidłowego nawodnienia jest przepuszczalne podłoże oraz otwory drenażowe, które będą szybko odprowadzały nadmiar wody. Jak często podlewać roślinę? W tym wypadku należy wykazywać się wyczuciem, ponieważ wilgoć nie może zalegać w doniczce, a kolejna dawka wody może być zaaplikowana dopiero wtedy, gdy podłoże będzie całkowicie suche. Mimo tego Starzec Rowleya może okresowo przesychać i tracić swoje atrakcyjne liście. Jeśli chcemy temu zapobiec, należy go często zraszać, a zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie drastycznie wysusza powietrze w pomieszczeniu.

Młode sadzonki Starca Rowleya mogą być umieszczone na parapetach od strony wschodniej lub zachodniej i właśnie wtedy, kiedy roślina jest młoda, należy otoczyć ją szczególną opieką. Dopiero później, gdy wytworzy atrakcyjne i długie - pokryte kulistymi liśćmi - pędy, warto zapewnić mu doniczkę zwisającą.

Pilea

Pilea, czyli pieniążek, znów wraca do łask
Pilea, czyli pieniążek, znów wraca do łask123RF/PICSEL

Pilea ostatnim czasem przebojem wkroczyła do naszych domów, ale mało osób wie, że jej urok był doceniany już w latach 70.! Co wyróżnia pileę od innych roślin pokojowych? Na pewno nie ogromne rozmiary, ponieważ maksymalnie osiąga wysokość 40 cm. Jednak za jej atrakcyjnością przemawiają przepięknie, okrągłe i mięsiste liście. Stąd często nazywana jest pieniążkiem.

Jak uprawiać popularnego pieniążka? Okazuje się, że pilea nie ma specjalnych wymagań uprawowych: wystarczy jej jasne, ale nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych miejsce oraz umiarkowane podlewanie. Jednak szkodliwe dla pieniążka mogą być: zbyt niska temperatura powietrza oraz nadmiar ciepła pochodzącego z kaloryferów zimą. Na ten ostatni problem można łatwo zaradzić - wystarczy często zraszać liście pilei.

Choć pilea nie jest wysoką rośliną, to bardzo szybko tworzy nowe liście na swojej wydłużonej łodydze. Ale to nie wszystko! Pieniążek często tworzy nowe sadzonki, więc po kilku miesiącach można mieć w swojej kolekcji kilkanaście nowych egzemplarzy pilei.

Może zainteresuje cię też:

Sosna kosodrzewina (Pinus mugo)

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas