Rośnie szybko i rzadko choruje. Ten żywopłot skutecznie osłoni cię przed sąsiadami

Mogłoby się wydawać, że w ostatnich latach tuje stały się niekwestionowanymi liderami wśród roślin wybieranych na żywopłot. Ich pielęgnacja przynosi jednak pewne problemy, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się grab pospolity. Kapitalnie sprawdza się w jako gatunek o szybkim wzroście i skromnych wymaganiach. Przekonaj się, że liściasty żywopłot może stanowić niemalże całoroczną ozdobę ogrodu.

Żywopłot z grabu pięknie się zagęszcza i osłania ogród przed ciekawskimi spojrzeniami
Żywopłot z grabu pięknie się zagęszcza i osłania ogród przed ciekawskimi spojrzeniami123RF/PICSEL

Dlaczego warto zdecydować się na żywopłot z grabu?

Zacznijmy od walorów dekoracyjnych. Liściasty żywopłot z grabu to kapitalna alternatywa dla osób, którym znudził się już widok spowszedniałych tui. Zdobi ogród owalnymi, ząbkowanymi i intensywnie zielonymi liśćmi. One z kolei bardzo ładnie kontrastują z korą o srebrzysto-szarawym odcieniu.

Co ciekawe, jesienią liście przebarwiają się na żółto, a w kolejnych miesiącach na brązowo. Grab traci liście dopiero późną zimą lub wczesną wiosną, by wypuścić młode egzemplarze o świeżej, zielonej barwie. Z tego względu nawet w zimie nasz ogród nie opustoszeje całkowicie!

Analizując zalety żywopłotu z grabu, nie można pominąć łatwości w uprawie, ponieważ roślina nie ma dużych wymagań. Rozrasta i zagęszcza się szybko, do tego grab jest odporny na ataki szkodników i chorób, więc tak naprawdę niewiele trzeba, by cieszyć się jego ozdobnymi walorami przez długie lata.

Grab stworzy w ogrodzie szczelną, zieloną zasłonę
Grab stworzy w ogrodzie szczelną, zieloną zasłonę123RF/PICSEL

Kiedy sadzić grab na żywopłot?

Wyróżnia się dwa terminy na założenie żywopłotu z grabu. Pierwszy z nich to wiosna - do pracy można przystąpić w momencie, gdy ziemia rozmarznie. Planować ją można najpóźniej do początku maja. Dobrym pomysłem jest skorzystanie również z terminu jesiennego - od września do końca października. Zaleca się wybierać pochmurne dni, kiedy ziemia jest wilgotna. Stwarza to najlepsze warunki do przyjęcia się sadzonek grabu.

Podstawowe wymagania grabu

Jak wspomnieliśmy, roślina nie jest kapryśna, więc istnieje bardzo duża szansa, że rozrośnie się bujnie w większości ogrodów. Warto jednak pamiętać, że najlepszym stanowiskiem dla żywopłotu z grabu jest miejsce lekko zacienione, do którego dociera rozproszone światło. Zdecydowanie lepiej reaguje na cień niż na pełne słońce!

Gdy mowa o podłożu, zaleca się wybierać gleby żyzne i lekko wilgotne, ale nie podmokłe. Dobrze, by odczyn ziemi był zasadowy. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, żywopłot z grabu zamieni się w szczelną osłonę już po trzech lub czterech latach od posadzenia.

Jak założyć żywopłot z grabu krok po kroku?

Przed sięgnięciem po ogrodnicze rękawice i wyjściem na zewnątrz, należy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. W małych ogrodach zazwyczaj sadzi się żywopłot jednorzędowy. Na większej przestrzeni można pozwolić sobie na stworzenie roślinnej osłony, składającej się z dwóch rzędów.

Ile sadzonek grabu na żywopłot potrzeba? Przyjmuje się, że na metr bieżący powinno przypadać pięć sztuk, sadzonych w odległości około 20 centymetrów. Pamiętaj również o zachowaniu minimum półmetrowej odległości od ogrodzenia.

Jeśli masz już plan i oczyma wyobraźni widzisz swój imponujący żywopłot z grabu, czas przejść do działania!

  • Sadzonki przed posadzeniem zanurz w chłodnej wodzie na godzinę. Dzięki temu ułatwisz im adaptację do nowych warunków.
  • W tym czasie dokładnie oczyść glebę z chwastów, trawy, kamyków i resztek innych roślin, a następnie delikatnie ją spulchnij.
  • Jeśli ziemia na twoim terenie nie jest zbyt żyzna, zastosuj kompost.
  • Za pomocą palików i sznurka zaznacz miejsce, w którym posadzisz swój żywopłot. Wykop dołki dla sadzonek.
  • W sytuacji, gdy sadzonki grabu mają bardzo rozbudowany system korzeniowy, zaleca się przyciąć je ostrym narzędziem do długości 20 centymetrów.
  • Umieść sadzonki w przygotowanych miejscach, obsyp ziemię i ostrożnie dociśnij. Pamiętaj o obfitym podlaniu młodych roślin.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas