Dodaj do ziemi. Soczyście zielone tuje będą rosnąć jak na drożdżach

Tuje w ogrodzie to często spotykany widok. Wykorzystuje się je jako gęsty żywopłot, oddzielający przestrzeń od wścibskich spojrzeń, ale znakomicie prezentują się również jako solitery. Jednak by żywotniki rosły w pełnej krasie, nie można pomijać ich umiejętnego nawożenia. Brak składników odżywczych może bowiem skutkować żółknięciem i brązowieniem krzewów. Sprawdź, kiedy je nawozić i co powinien zawierać nawóz do tui w zależności od pory roku.

Poznaj tajniki nawożenia tui od wiosny do jesieni
Poznaj tajniki nawożenia tui od wiosny do jesieni123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby tuje szybciej rosły? Bez nawożenia ani rusz!

Dostarczanie roślinom optymalnej dawki składników pokarmowych jest podstawą w uprawie tui. Nie tylko mobilizuje je do wzrostu, ale sprawia również, że wyglądają niczym z okładki katalogu ogrodniczego, a do tego są bardziej odporne na niesprzyjające warunki i choroby. Najczęstsze objawy błędów w nawożeniu to: żółknięcie, brązowienie, opadanie i usychanie pędów tui. Uważać trzeba zarówno na niedobory, jak i na przenawożenie krzewów. Skrajności nie są w uprawie żywotników wskazane.

Zadbaj o swoje tuje w ogrodzie
Zadbaj o swoje tuje w ogrodzie123RF/PICSEL

Jak często nawozić tuje?

Pod kątem pobierania składników mineralnych i pokarmowych tuje są dość wymagającymi okazami. Pominięcie nawożenia nie wchodzi więc w grę. Ogrodnicy powinni pamiętać, że zabieg ten należy przeprowadzać trzy razy w roku. Kiedy nawozić tuje?

  • Sezon rozpoczynamy od wiosennego nawożenia, które należy przeprowadzić w marcu lub w kwietniu, a najpóźniej na samym początku maja.
  • Kolejną dawkę składników odżywczych dostarczamy latem - zaleca się robić to w pierwszej połowie lipca.
  • Jesienne nawożenie tui powinno przypadać na przełom września i października.

Czym nawozić tuje? Pora roku ma znaczenie!

Niestety, kupno jednego uniwersalnego preparatu w przypadku tych popularnych krzewów się nie sprawdzi. Potrzeby żywotników różnią się w zależności od pory roku, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z ich wymaganiami.

  • Gdy mowa o wiosennym i letnim nawożeniu tui, należy skupić się na środkach o wysokiej zawartości azotu. Składnik ten skutkuje intensywnym wzrostem pędów, dzięki czemu możemy cieszyć się bujną roślinnością w ogrodzie. Odżywki znajdziemy w formie płynnej i sypkiej. Jeśli decydujemy się na zastosowanie nawozów o przedłużonym działaniu w postaci granulek, musimy pamiętać, że wykorzystać je można wyłącznie wiosną.
  • Nawóz do tui jesienny powinien z kolei zawierać przede wszystkim potas oraz fosfor, czyli minerały, które pomogą przygotować krzewy do nadchodzącej zimy. Dlaczego o tej porze roku nie sprawdzą się środki azotowe? Młode i niezdrewniałe pędy byłyby wysoce narażone na przemarznięcie w zimowych temperaturach.

Warto wiedzieć: Dobrym pomysłem jesienią jest stosowanie preparatów o dużej zawartości magnezu. Jego niedobory często objawiają się zmianą barwy i obumieraniem ozdobnych igieł.

Nawozy organiczne w uprawie tui

Do tej pory raczej je pomijaliście? Najwyższa pora przekonać się do ich stosowania. Ogromnym atutem nawozów organicznych w uprawie tui jest fakt, że nie można ich przedawkować. Ponadto dostarczają one dodatkową porcję cennych pierwiastków i dobroczynnych mikroorganizmów glebowych, a także poprawiają strukturę podłoża. Wszystko to składa się na wzmocnienie rośliny i zwiększenie jej odporności na choroby. W tej roli sprawdzą się obornik i kompost, którymi raz w roku zasilimy glebę.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas