Rozcieńcz z wodą i podlej nim rośliny. Będą bujne jak nigdy wcześniej
Naturalne nawożenie roślin domowych niesie ze sobą wiele korzyści. Preparaty przygotowane samodzielnie są najbardziej sprawdzone i pozbawione szkodliwych substancji. Jednym ze sposobów jest podlewanie roślin mlekiem rozcieńczonym z wodą. Specyfik ten sprawia, że okazy rosną bujniej i szybciej. Jednak nie jest on odpowiedni do każdego gatunku. Jak podlewać rośliny mlekiem? Które to lubią, a dla których będzie to szkodliwe? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Spis treści:
Jakie mleko nadaje się do podlewania roślin doniczkowych?
Najlepszym mlekiem do podlewania roślin doniczkowych jest chude i pozbawione wszelkich konserwantów. Jeśli nie masz dostępu do "mleka prosto od krowy", wybierz to pasteryzowane ze sklepu. Zazwyczaj jest ono dostępne w szklanych butelkach, rzadziej w woreczkach. Standardowe produkty mleczne zawierają spore ilości tłuszczów nasyconych, a także kwasy tłuszczowe. Składniki te mogą mieć negatywny wpływ na wzrost rośliny i jej kwitnienie.
Warto zobaczyć: Lasy Państwowe podają 10 zasad udanego grzybobrania. Oto one
Jakie korzyści daje podlewanie mlekiem?
Stosowanie nawozu z mleka sprzyja lepszemu wzrostowi rośliny. Pomaga jej rozwinąć pędy i lepiej się ukorzenić. Liście stają się soczyście zielone i mocne. Najważniejszym składnikiem mleka jest laktoferyna, która działa grzybobójczo i zwalcza szkodliwe bakterie. To sprawia, że okazy doniczkowe są odporniejsze i zdrowsze. Mlekiem możesz też przemyć liście rośliny, co pozwoli na pozbycie się mszyc czy przędziorków. Witamina B1, która również jest składnikiem mleka, pozwala na szybszy wzrost rośliny i przyspiesza jej regenerację.
Jakie rośliny można podlewać mlekiem?
Nie wszystkie rośliny można podlewać mlekiem: źle znoszą to okazy kwasolubne. Dzieje się tak dlatego, że wapno zawarte w mleku podwyższa kwaśny odczyn gleby. Oto gatunki, które można podlewać roztworem z mleka i wody:
- dzwonki,
- palma doniczkowa,
- paproć,
- sansewieria,
- fikus,
- bluszcz,
- aloes.
Jak podlewać rośliny mlekiem?
Najważniejszą zasadą jest, by podlewać rośliny wyłącznie rozcieńczonym mlekiem z wodą. Zbyt duża ilość wapnia może negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny. Jeśli chodzi o proporcje to na 50 mililitrów mleka, powinien przypadać litr wody. Czynność powtarzaj nie więcej niż raz w miesiącu, w przeciwnym razie możesz ususzyć okazy. Roślin nie wolno zasilać tego typu nawozem w upalne dni. Wysoka temperatura przyczynia się do szybszej fermentacji mleka, która źle wpływa na system korzeniowy rośliny.
Polecamy: