Różnice między petunią a surfinią. Która lepiej nadaje się na balkon?

Petunie i surfinie zyskały popularność ze względu na barwne kwiaty, którymi zdobią ogrody i tarasy. Ich nazwy często bywają używane zamiennie, lecz jest to błąd! Choć efektowne rośliny mają ze sobą całkiem sporo wspólnego, nie należy ich utożsamiać. Dowiedz się, jaka jest różnica między petunią a surfinią. Nie tylko poszerzysz swoją ogrodniczą wiedzę, ale przede wszystkim z pełną świadomością wybierzesz roślinę, która doskonale sprawdzi się jako naturalna dekoracja balkonu.

Jak odróżnić surfinię od petunii? O tym każdy ogrodnik powinien wiedzieć!
Jak odróżnić surfinię od petunii? O tym każdy ogrodnik powinien wiedzieć!123RF/PICSEL

Petunia a surfinia: Jaka jest między nimi zależność?

Utożsamianie tych dwóch nazw wynika zapewne z podobieństwa kwitnących roślin. Petunia ogrodowa jest jednak pojęciem szerszym. Surfinia stanowi jedną z jej odmian. Można zresztą spotkać się z określaniem jej mianem petunii kaskadowej.

Rozpoznaj je na pierwszy rzut oka

Podkreślić można różnice w kwestii wyglądu i przeznaczenia. Petunie cechują się wzniesionymi łodygami i bardzo dobrze sprawdzają się w roli roślin ogrodowych. Warto jednak wiedzieć, że ich pędy są krótsze, a podczas kwitnienia pojawia się mniej kwiatów, niż jest to w przypadku surfinii.

To właśnie surfinia zdobyła opinię jednej z najbardziej wdzięcznych roślin balkonowych - wszystko za sprawą jej podłużnego, zwisającego pokroju. W ogrodzie nie prezentuje się tak spektakularnie, chyba że zostanie umieszczona w wiszącej donicy. Kielichowate kwiaty są dość duże i wydzielają przyjemną woń. Znaleźć można je w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Surfinia biała, żółta, różowa, purpurowa, niebieska, fioletowa, a może wielobarwna? Wybierajmy do woli!

Co trzeba wiedzieć o surfiniach? Jakie mają wymagania?

Chcąc cieszyć się widokiem kolorowych kwiatów i ich cudownym zapachem, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Jakie stanowisko dla surfinii wybrać? Zdecydowanie słoneczne! Roślina lubi mocne światło i wysokie temperatury, lecz w takich okolicznościach niezbędne jest częste i obfite podlewanie (ziemia w doniczce powinna być cały czas wilgotna). Warto jednak się poświęcić, ponieważ ustawienie jej w zacienionym miejscu i niedobory światła słonecznego mogą skutkować spóźnionym, mizernym kwitnieniem.

Oprócz tego surfinia potrzebuje żyznej, próchniczej i przepuszczalnej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Zadbajmy o to, by w dnie doniczki na surfinie znajdowały się otwory, które ułatwią odprowadzanie nadmiernej wilgoci. Choć petunia kaskadowa musi być podlewana często, zastoje wody mogą prowadzić do gnicia korzeni.

Krótka charakterystyka petunii ogrodowej

Pochodzi z Ameryki Południowej i pod względem botanicznym spokrewniona jest z tytoniem. W ramach ciekawostki warto dodać, że jej nazwa pochodzi od indiańskiego słowa "petum", które służyć miało do określania rośliny służącej do produkcji cygar i papierosów.

Potrzeby petunii ogrodowej z zakresu uprawy i pielęgnacji są analogiczne do wymagań surfinii. Jeśli zapewnimy jej słoneczne stanowisko i odpowiednie nawodnienie, liczne kwiaty zebrane w gęste skupiska będą cieszyć nas swoją urodą od wiosny do jesieni.

Co więcej, konieczne jest nawożenie preparatami o wysokiej zawartości potasu. Przenawożenie odżywkami, w których składzie dominuje azot, odbija się bardzo negatywnie na kondycji całej rośliny. Może bowiem spowodować:

  • zbyt gwałtowny wzrost,
  • osłabienie i wiotkość pędów,
  • zmniejszyć odporność petunii na choroby.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas