Roznoszą choroby i niemiłosiernie brudzą. Zastosuj trik, by omijały balkon i parapet
Miejskie gołębie w wielu lokalizacjach przez turystów uważane są za sympatyczny akcent krajobrazu. Niestety, dla mieszkańców miast to prawdziwa zmora. Nie dość, że wydają się mnożyć w sposób niemalże nieograniczony, to brudzą i przenoszą choroby, które są groźne nawet dla ludzi. Widzisz, że ptaki zaczęły interesować się twoim balkonem lub parapetem? Nie dopuść do tego, by się na nim zadomowiły, ponieważ eksmisja będzie właściwie niewykonalna. Podpowiadamy, jak odstraszyć gołębie.
Spis treści:
- Dlaczego gołębie są szkodliwe? Takiego sąsiada nie chcesz mieć!
- Gołębie groźne dla zdrowia ludzi
- Kiedy jest okres lęgowy gołębi?
- Siatka - sposób na zabezpieczenie balkonu przed gołębiami
- Czego nie lubią gołębie? Domowe sposoby na odstraszanie gołębi
- Jak pozbyć się gołębi? Będą omijać twój balkon szerokim łukiem
Dlaczego gołębie są szkodliwe? Takiego sąsiada nie chcesz mieć!
Gołębie są wszędzie tam, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia. Masowo osiedlają się w centrach miast, gdzie ich dokarmianie bywa uważane za atrakcję turystyczną. Parki, okolice barów i restauracji czy śmietniki - nie mają dużych wymagań, co sprawia, że ich obecność to prawdziwa plaga. Dlaczego gołębie to duży problem?
- Ich obecności nie da się nie zauważyć. Gołębie pozostawiają po sobie mnóstwo odchodów, które nie tylko brudzą i są trudne do usunięcia, ale też niszczą elewację budynków. Marny los czeka również wszystkie elementy wyposażenia pozostawione na balkonie.
- Gruchanie ptaków wydaje się urocze? Nie, jeśli masz z nim do czynienia przez cały dzień razem z trzepotem skrzydeł i obijaniem się ptaków o szyby.
Sprawdź: Czym czyścić płytki balkonowe po zimie? Zastosuj domową mieszankę, płytki i fugi będą jak z fabryki
Gołębie groźne dla zdrowia ludzi
Gołębie przenoszą choroby zakaźne i pasożyty. W ich odchodach znajdują się wirusy, które doprowadzają do objawów alergicznych. Szacuje się, że z ptakami wiąże się co najmniej 60 zakaźnych chorób. Dla człowieka najgroźniejszy jest jednak obrzeżek gołębi - kleszcz żerujący na gołębiach. Jego larwy są w stanie przetrwać bez pokarmu nawet rok, a wygłodniały intruz chętnie pożywi się ludzką krwią, doprowadzając do reakcji alergicznych, wstrząsu anafilaktycznego czy boreliozy.
Kiedy jest okres lęgowy gołębi?
Nie mamy w tej kwestii dobrych wieści. Gołębie są w stanie składać jaja przez cały rok, jeśli tylko pozwalają im na to warunki atmosferyczne i dostęp do pożywienia. Jednak szczególnie intensywne rozmnażanie gołębi przypada na okres między kwietniem a sierpniem. Obecność gołębiej rodziny jest jeszcze bardziej uciążliwa, dlatego lepiej jej zapobiegać. Jak pozbyć się gołębi z balkonu?
Siatka - sposób na zabezpieczenie balkonu przed gołębiami
Choć jej założenie może wiązać się z pewnym wysiłkiem, warto podjąć się tego zadania. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed gołębiami. Powinna być wykonana z polietylenu, który jest materiałem odpornym na działanie różnych warunków atmosferycznych. Podczas montażu, należy ją odpowiednio napiąć i upewnić się, że obejmuje swoim zasięgiem wszystkie szczeliny, przez które ptaki mogłyby się przedostać na balkon.
Jeśli sprawia ci to trudność, możesz wezwać fachowców. Wcześniej jednak skontaktuj się z zarządcą budynku, by upewnić się, że taka instalacja jest w przypadku twojego miejsca zamieszkania dopuszczalna.
Czego nie lubią gołębie? Domowe sposoby na odstraszanie gołębi
Jeśli z jakichś względów nie możesz sobie pozwolić na montaż siatki, pozbądź się gołębi domowymi sposobami. Będą wymagały od ciebie regularności stosowania, ale nie są kosztowne i pozwolą zapobiegać osiedleniu się niechcianych lokatorów na parapecie i balkonie.
Przygotuj dwuskładnikowy oprysk na gołębie. Potrzebujesz wyłącznie wody i octu. Zmieszaj je w proporcji 1:1, przelej do butelki z atomizerem, następnie spryskaj obficie parapety i balustrady. Dla zwiększenia skuteczności możesz do przepisu włączyć także sproszkowaną papryczkę chili. Pamiętaj, by oprysk powtarzać po deszczu. Jego częstsze wykonywanie jest konieczne także przy wietrznej pogodzie.
Jak pozbyć się gołębi? Będą omijać twój balkon szerokim łukiem
Istnieją też inne metody na radzenie sobie z tym latającym i brudzącym problemem. Wiesz już, że gołębie nie lubią zapachu octu, więc ustaw na balkonie kilka niewielkich miseczek wypełnionych płynem. Co jeszcze umieścić na balkonie, by przegonić gołębie?
- Popularną metodą jest naftalina. Ptaki nie znoszą jej mocnego zapachu. Kilka kulek rozmieść w różnych częściach balkonu, by stworzyć zapachową barierę.
- Przydatne okażą się samochodowe odświeżacze powietrza. Rozwieś kilka sztuk, lecz pamiętaj, że na zewnątrz będą szybciej tracić swoje właściwości. Konieczna będzie regularna kontrola ich stanu i wymiana, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
- Straszak na gołębie w formie figurki ptasiego drapieżnika też jest chętnie wybieranym rozwiązaniem. Wystarczy spojrzeć na parapety i balkony w przestrzeni miejskiej, by zobaczyć, że wiele osób korzysta z tej opcji.
- Odstraszające błyskotki pod postacią płyty CD. Obecnie coraz mniej osób wykorzystuje płyty jako nośnik danych. Często więc lądują na balkonach w celu odstraszenia gołębi. Odbijają światło słoneczne, co jest dla ptaków niepokojącym sygnałem i zniechęca je do wizyty.
Polecamy: