Hortensje wprost ją uwielbiają. Mikstura sprawi, że latem zachwycą kolorem

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Popularność hortensji chyba nikogo nie dziwi. W sezonie z przyjemnością podziwiamy bujne kwiaty o niesamowitych barwach. Choć urok rośliny pozostaje uśpiony w okresie jesienno-zimowym, już na przedwiośniu możemy wykonać pierwsze kroki do jego rozbudzenia. Jeśli chcemy, by latem obsypały się dorodnymi pąkami, zastosujmy prosty trik.

Czym pobudzić hortensje do kwitnienia?
Czym pobudzić hortensje do kwitnienia?123RF/PICSEL

Kiedy przycinamy hortensje po zimie?

Jedną z kluczowych czynności ogrodniczych, która ma nam zapewnić widok roślin bujnie obsypanych kwiatami, jest regularne ich przycinanie. Część odmian i gatunków wymaga, by jedynie sporadycznie wprowadzać ten krok do rutyny pielęgnacyjnej. Inne potrzebują zdecydowanego i radykalnego cięcia, by ponownie odżyć.

W przypadku hortensji sposób i częstotliwość ich przycinania zależy w dużej mierze od wybranego gatunku rośliny. Inaczej tniemy hortensję bukietową, a zupełnie inny sposób zastosujemy do ogrodowej. Wynika to przede wszystkim z faktu kwitnięcia na różnych pędach - jednorocznych lub dwuletnich. Przyjęło się jednak, że pierwsze cięcie hortensji następuje początkiem wiosny i to właśnie po oficjalnie zakończonej zimie możemy zabrać się za odświeżanie wszystkich jej gatunków.

Nawóz ze skórek bananów do hortensji

Doświadczeni ogrodnicy zwracają uwagę na jeszcze jeden patent, o wiele prostszy i taki, przy którym nie spędzimy zbyt wiele czasu. Polega on na zakopaniu kilku skórek z bananów bezpośrednio pod krzewami hortensji. Resztki owocu z czasem zaczną oddawać do gleby cenne składniki odżywcze, a roślina będzie mogła na bieżąco zaspokajać swoje zapotrzebowanie. Ciekawą alternatywą jest również rozsypanie wysuszonych i rozdrobnionych skórek bezpośrednio na powierzchni. Wystarczy podpiec je w piekarniku, a następnie zetrzeć na tarce lub rozdrobnić w blenderze.

Skórka z banana to jeden z najlepszych naturalnych nawozów do hortensji
Skórka z banana to jeden z najlepszych naturalnych nawozów do hortensji123RF/PICSEL

Bananowa gnojówka do hortensji

Pod koniec lutego możemy zabrać się także za przygotowanie odżywczej gnojówki z resztek banana. Standardowy przepis nie różni się od preparatu na bazie pokrzywy. Wystarczy zebrać kilka lub kilkanaście skórek z banana, pokroić na mniejsze kawałki i umieścić w dużej beczce. Teraz należy zalać całość 10 litrami przefiltrowanej wody lub deszczówki i odstawić na 14 dni. Ogrodnicy przypominają, by co jakiś czas przemieszać miksturę. Po tym czasie rozcieńczamy nawóz z wodą w proporcjach 1:10.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas