Rozsyp pod tujami w kwietniu. Będą rosły jak na drożdżach
Tuje to wciąż jedne z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych do tworzenia żywopłotów. Są proste w uprawie, dość szybko rosną i gwarantują większą prywatność na posesji. Żywotniki wymagają jednak regularnego nawożenia, szczególnie po zimie. Zamiast używania chemicznych preparatów świetnie sprawdzą się w tym celu naturalne składniki, które mamy w domu. Zapewnią roślinom szybszy wzrost i efektowny wygląd.

Spis treści:
Nawożenie - kluczowy zabieg dla tuj
Zimowe niekorzystne warunki osłabiają rośliny - uszkadzają pędy i osłabiają system korzeniowy. Dlatego tak ważne jest dostarczenie cennych składników odżywczych wiosną. Roślina otrzymuje sygnał do wzrostu, szybciej się regeneruje i lepiej wygląda latem. Przede wszystkim jednak jest też bardziej odporna na choroby i szkodniki czy suszę. Tuje powinno się nawozić 2-3 razy w roku: wiosną (najlepiej w kwietniu), latem (w lipcu) i jesienią (na przełomie września i października). Sprawdź, jak wykorzystać ekologiczne środki do wiosennego nawożenia tuj w ogrodzie.
Wykorzystaj kuchenne resztki do nawożenia
Fusy po kawie to świetny naturalny nawóz do roślin i ekologiczna alternatywa dla chemicznych preparatów. Fusy zawierają wiele cennych minerałów, np. azot, wapń, potas, fosfor czy żelazo. Dodatkowo wchłaniają metale ciężkie zanieczyszczające glebę. Przyciągają też pożyteczne bezkręgowce, np. dżdżownice, które spulchniają ziemię.
Jak przygotować nawóz z fusów po kawie?
2 łyżki wysuszonych fusów wystarczy wsypać do litra wody (w tych samych proporcjach możemy przygotować większą ilość nawozu) i odstawić na kilka godzin. Po tym czasie całość mieszamy i podlewamy tuje. Taki naturalny nawóz można stosować co 2 tygodnie aż do sierpnia.

Naturalny potasowy nawóz pod tuje
Do nawożenia tuj wiosną idealnie nadają się również skórki z bananów. Zawierają przede wszystkim duże ilości potasu i fosforu. Skórki wystarczy pokroić na mniejsze części i umieścić w spulchnionej lekko glebie, a następnie przyłożyć cienką warstwą ziemi. Skórki banana można także wysuszyć w piekarniku i pokruszyć, a następnie posypać nimi glebę, w której rosną tuje. Odpadki z bananów posłużą też do przygotowania płynnego nawozu. Skórkę z banana należy umieścić w litrowym słoiku i zalać ją ciepłą wodą. Po 2 dniach przechowywania w ciemnym miejscu mieszankę wystarczy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1. Taki naturalny nawóz jest idealny do podlewania tuj.