Rozsyp w ogrodzie tę mieszankę. Bujne wrzosowisko masz jak w banku

Jak dbać o wrzosy? Nad tym zastanawiają się wszyscy miłośnicy roślinnego symbolu jesieni. Jeśli właściwie podejdziemy do ich uprawy, odwdzięczą się uroczymi kwiatami, których widok otrze łzy spowodowane odejściem lata i przekwitaniem kolejnych okazów ogrodowych. Planując zakładanie wrzosowiska, należy zwrócić uwagę na każdy detal. Podpowiadamy, jak przeprowadzić ściółkowanie wrzosów i jakie sąsiedztwo będzie dla nich najlepsze.

Wrzosy w ogrodzie - od czego zacząć ich uprawę?
Wrzosy w ogrodzie - od czego zacząć ich uprawę?123RF/PICSEL

Jak uprawiać wrzosy? Podstawowe wymagania

Pierwszą kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego stanowiska. Co to znaczy? Wrzosy uwielbiają słońce - w cieniu słabną, gorzej kwitną i stają się łatwym celem dla chorób grzybowych. Jednocześnie warto zadbać o to, by miejsce było osłonięte od działania mocnego wiatru.

Druga sprawa, której nie można pominąć, to ziemia. Trzeba pamiętać o tym, że wrzosy zaliczają się do roślin kwasolubnych, więc zazwyczaj przed sadzeniem konieczne jest wzbogacenie jej torfem lub kompostem. Optymalny odczyn pH podłoża mieści się w przedziale 3,5-5. Gleba powinna być również lekka i przepuszczalna. Gliniasta ziemia, która kumuluje wilgoć, doprowadza bowiem do gnicia systemu korzeniowego, więc wrzosy marnieją w oczach.

Jak ściółkować wrzosy?

Wyróżnia się dwa terminy sadzenia wrzosów do gruntu. Pierwszy z nich to wiosna i przypada na okres między marcem a kwietniem. Jesienią z kolei zaleca się tworzyć swoje wrzosowisko od połowy września do połowy października. Niezależnie od wybranej pory, zawsze ostatnim etapem sadzenia powinno być ściółkowanie wrzosów. Jak wpływa to na rozwój roślin?

  • Warstwa ściółki chroni korzenie przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci i przesuszeniem.
  • Dzięki niej łatwiej jest utrzymać kwaśny odczyn podłoża.
  • Chroni krzewinki przed rozwojem chwastów, które konkurowałyby z wrzosami o substancje pokarmowe.
  • Zapewnia odpowiedni poziom wentylacji.

Z czego przygotować ściółkę dla wrzosów? Najlepiej sprawdzi się igliwie - warto wykorzystać odpady z własnego ogródka. Przyda się także przekompostowana kora sosnowa, a także trociny i fragmenty szyszek.

Uprawa wrzosów: Jakie sąsiedztwo jest dla nich najkorzystniejsze?

Wrzosy zwykle sadzi się po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sztuk - wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jaką przestrzenią dysponujemy. Warto wybierać odmiany różniące się kolorem kwiatów, by nasz jesienny ogród był wielobarwny.

A jakie sąsiedztwo jest dla wrzosów najlepsze? Doskonałym tłem dla nich będą różaneczniki i azalie, które przy okazji stworzą barierę przed porywistym wiatrem. Bardzo dobrze sprawdzą się też niskie trawy ozdobne oraz iglaki, np. cyprysik, kosodrzewina i niskie gatunki świerka.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas