Rozsyp w ogrodzie ten produkt. Nornice wezmą nogi za pas
Nornica ruda, bo tak brzmi pełna nazwa małego gryzonia, potrafi doprowadzić ogrodników do szewskiej pasji. Wygląda niepozornie, a najwyższą aktywność wykazuje nocą, więc możesz jej nawet nie zauważyć. Nie przeoczysz jednak skutków jej działalności, ponieważ chętnie obgryza pnie drzew i krzewów. Jej uwadze nie ujdą także korzenie, kłącza roślin, liście i nasiona. Szukasz sprawdzonego sposobu na nornice w ogrodzie? Istnieje prostsza metoda niż zakładanie skomplikowanych pułapek.
Spis treści:
Jak wygląda nornica?
Zanim przejdziemy do tego, jak pozbyć się nornicy z ogrodu, skupimy się na rozpoznaniu tego szkodnika. Musimy wiedzieć, z kim mamy do czynienia, aby dobrać skuteczny środek do jego odstraszenia. Wiele osób zastanawia się nad różnicą między nornicą a kretem.
Choć ich działalność w ogrodzie jest podobna, nornica wyglądem bardziej przypomina mysz. Długość jej ciała zwykle nie przekracza 10 centymetrów, jest więc jednym z mniejszych gryzoni. Cechuje się charakterystycznym rudo-brązowym futerkiem, od którego zresztą pochodzi jej pełna nazwa - nornica ruda.
Zobacz też: Co zrobić, żeby bukszpan odrodził się po ataku ćmy bukszpanowej? Jak zadbać o krzew w nowym sezonie?
Dlaczego nornice zagrażają ogrodom?
Zwierzęta nie zapadają w sen zimowy, więc mogą pojawiać się na naszym terenie przez cały rok. Nornice budują podziemne korytarze - zazwyczaj na głębokości 10-15 centymetrów, przez co niszczą systemy korzeniowe roślin ogrodowych. Okazy ozdobne i uprawne tracą możliwość efektywnego pobierania z gleby składników odżywczych oraz wody. Efektem jest ich stopniowe usychanie i zamieranie.
Sposobami na nornice szczególnie zainteresowani być właściciele sadów. Gryzonie przepadają za owocami i ich nasionami. W okresie zimowym, kiedy znalezienie pożywienia jest dla zwierząt utrudnione, decydują się na podgryzanie kory drzew i krzewów. Uszkodzone gatunki stają bardziej podatne na wnikanie chorobotwórczych patogenów. Do tego w jadłospisie nornic pojawiają się również zielone części warzyw i ziół.
Domowy sposób na nornice: Wykorzystaj drażniący zapach
Zastanawiając się nad tym, jak wytępić nornice, trzeba wziąć pod uwagę, że mają one pewne zalety. Gryzonie polują również na owady i larwy, które sieją spustoszenie w ogrodach. Żywią się między innymi pędrakami, drutowcami i ślimakami. Z tych powodów zachęcamy do wykorzystania domowych sposobów na nornice - humanitarne metody skupiają się na ich odstraszeniu i zniechęceniu do wizyty, nie na zabijaniu gryzoni.
Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na nornice w ogrodzie jest... papryka chili. Zawarta w niej kapsaicyna ma działanie drażniące, więc sam zapach wystarczy, by skłonić szkodniki do wyprowadzki. Właściwości te wykorzystać można na dwa sposoby.
- Sproszkowaną papryką chili podsypuj wykopane przez nornice tunele. Przyprawę bez trudu znajdziesz w każdym sklepie spożywczym. Gryzonie zaczną omijać twój ogród, sad i grządki szerokim łukiem.
- Przygotuj oprysk na nornice. W tym celu wymieszaj kilka łyżek przyprawy w co najmniej litrze wody. Spryskuj w miejscach, w których widzisz aktywność nornic i w pobliżu roślin, które chcesz ochronić przed ich atakiem - w pierwszej kolejności polecamy skupić się na drzewach i krzewach owocowych. By naturalny oprysk dłużej pozostawał w pożądanym miejscu, możesz dodać kilka kropel ekologicznego płynu do naczyń.
Polecamy: