Siedzisz w ten sposób? Uważaj, bo bardzo sobie tym szkodzisz

Ból, opuchlizna, podniesione ciśnienie – to dopiero początek problemów. Długotrwałe krzyżowanie kończyn może zrujnować nasze zdrowie i samopoczucie. Zwłaszcza, jeśli zauważasz u siebie pierwsze symptomy.

Siedzisz w ten sposób? Robisz sobie krzywdę
Siedzisz w ten sposób? Robisz sobie krzywdę123RF/PICSEL

Siedzenie z nogą założoną na nogę - dlaczego jest niezdrowe?

Dla jednych to po prostu najwygodniejsza pozycja, a innym kojarzy się z zalotnością czy elegancją. Zakładanie nogi na nogę można wręcz uznać za niekontrolowany, a równocześnie całkowicie bezpieczny odruch. Od czasu do czasu jak najbardziej. Na dłuższa metę może mieć jednak bardzo negatywny wpływ na naszą postawę.

Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie, dolegliwości bólowe odzywają się coraz częściej, kończyny puchną, a nogi nie chcą cię nosić - przyczyną może być właśnie ten niepozorny zwyczaj. Z medycznego punktu widzenia ciało ułożone w ten sposób może i najprawdopodobniej wreszcie zacznie sprawiać kłopoty. Zwróć uwagę na kilka ewidentnych sygnałów ostrzegawczych.

Siedzenie w ten sposób powoduje puchnięcie nóg

Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne i żadnej nie należy ignorować. Długotrwałe siedzenie z założonymi nogami na pewno w niczym nie pomoże, a może wręcz zaszkodzić. Zwłaszcza, gdy masz problemy z krążeniem lub jesteś w ciąży. Kończyny potrzebują więcej swobody i mniej permanentnego ucisku.

Może doprowadzić do porażenia nerwów

Brzmi bardzo poważnie, ale nie jest to przypadłość bardzo groźna i długotrwała. Chodzi o nieprzyjemne uczucie ścierpniętych nóg - zwłaszcza tej opierającej się na drugiej. Dochodzi do niedokrwienia, które skutkuje chwilową utratą władzy nad kończyną oraz silnym mrowieniem.

Siedzisz w ten sposób? Uważaj
Siedzisz w ten sposób? Uważaj123RF/PICSEL

Siedzenie z nogą założoną na nogę powoduje ból kolan

Zakładanie nogi na nogę raczej nie pomaga, gdy staw kolanowy został już wcześniej nadwyrężony. Pozycja ta może wręcz wywołać ból, czego przyczyną jest długotrwały i silny nacisk w jednym miejscu. Dokładnie w tym, gdzie kończyny opierają się o siebie. Lepiej daj im odpocząć.

Siedzenie z nogą założoną na nogę może podnosić ciśnienie

Amerykańscy naukowcy wykazali, że krzyżowanie nóg na wysokości kolan podnosi ciśnienie krwi - czytamy na łamach "National Library of Medicine". Z tego powodu pozycja ta nie jest zalecana osobom, które borykają się z tym problemem. Co ciekawe, krzyżowanie kończyn w kostkach nie daje takiego efektu.

Skutkiem takiego siedzenia jest zła postawa

Siedząc w ten sposób nasze ciało jest w charakterystyczny sposób wygięte, głowa automatycznie opada w dół, a kręgosłup jest cały czas napięty. Efekt? Nie tylko ból, ale jak wynika z badań, także coraz gorsza postawa. To zdecydowanie nie jest naturalna pozycja dla człowieka.

Jak dbać o paznokcie po zdjęciu hybryd, żelowych czy akrylowych paznokci?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas