Reklama

Reklama

Skoczek różany, czyli groźny szkodnik w ogrodzie. Jak go zwalczyć?

Chcesz zadbać o swój ogród, ale szkodniki skutecznie ci w tym przeszkadzają? Jednym z groźniejszych ogrodowych owadów jest skoczek różany, który poluje na piękne krzewy róż. Jak go rozpoznać i skutecznie zwalczyć?

Skoczek różany jest jednym z groźniejszych wrogów dla naszych ogrodowych upraw. Atakuje krzewy róż, wysysając sok z liści róży i powoduje, że jej liście stają się matowe, szarzeją, więdną i przedwcześnie opadają. Jakie są najskuteczniejsze sposoby, którymi zwalczysz skoczka różanego, gdy zidentyfikujesz go w swoim ogrodzie?

Skoczek różany - jak wygląda?

Pierwszym etapem walki ze skoczkiem różanym jest jego rozpoznanie. Jak na szkody, które wyrządza, ten owad wygląda dość niepozornie. Jego wydłużone ciało ma jasnokremową barwę, osiąga długość ok. 3-3,5 mm, a jego skrzydła są nieco dłuższe od ciała. Z kolei larwy skoczka różanego są jasnokremowe i bardzo ruchliwe.

Reklama

Przeczytaj również: Mszyce na różach ogrodowych - jak sobie z nimi poradzić. Kompleksowy poradnik

Jak skoczki szkodzą twoim różom?

Larwy skoczka różanego i jego dorosłe osobnika nakłuwają liście róży i wysysają z niej soki. To właśnie w miejscu nakłucia tworzą się jasne,  żółknące plamki. W efekcie liście róży stają się matowe, szarzeją, żółkną, więdną i niestety przedwcześnie opadają. Duże szkody skoczka różanego można dostrzec również na drzewach i krzewach owocowych - na ich liściach można zaobserwować żółknące plamki.  

Przeczytaj również: Kiedy i czym nawozić róże w ogrodzie? Poradnik naturalnego i mineralnego nawożenia róż

Jak zwalczać skoczka różanego?

Zdaniem ekspertów, tego szkodliwego pluskwiaka najlepiej zwalczać wiosną przy okazji oprysków innych roślin. Sprawa jednak jest znacznie poważniejsza, jeśli znajdziemy go na naszych różanych krzewach. Wówczas najlepszym sposobem na zwalczenie skoczka różanego będzie użycie insektycydów. Jeśli zależy nam na naturalnych sposobach walki z tymi owadami, w przypadku skoczków zaleca się kontrolować różane krzewy już od maja. Przy małej ilości występowania szkodnika można zwalczać je mechanicznie, zgniatając go przez liście, natomiast przy uch dużym nasileniu należy wyciąć i zniszczyć pędy. W przypadku nawrotów szkodnika w tym samym miejscu pomóc może przesadzenie różanego krzewu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skoczek różany | jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy