Skorzystałeś z tej ulgi PIT? Musisz liczyć się z kontrolą
Oprac.: Gabriela Kurcz
Ministerstwo Finansów zapowiedziało kontrole dotyczące ulg, szczególnie tych nowych. Początkowo będą one przeprowadzane telefoniczne, niektóre z nich będą wymagały jednak dokładniejszej kontroli. Kto jest na celowniku fiskusa?
Polski Ład wprowadził kilka ulg w PIT takich jak:
- ulga dla pracujących seniorów
- ulga dla rodzin 4 plus
- ulga na powrót dla wracających do kraju
- ulga na zabytki
- ulga na ekspansję.
By skorzystać z ulg, trzeba spełnić kilka ważnych warunków. Ministerstwo Finansów poinformowało, że urzędy skarbowe będą teraz weryfikować, czy podatnicy zrobili to prawidłowo.
Jakie ulgi mogą sprawdzać urzędy skarbowe?
Zobacz również:
- Poprawi wzrok i zadba o jelita. Smaczny ser wykorzystasz na wiele sposobów
- Przyrządzaj tylko w ten sposób. Zbawiennie zadziałają na zdrowie serca i oczu
- Jak zadbać o trawnik przed zimą, aby wiosną cieszyć się zdrową murawą?
- Polacy często popełniają ten prosty błąd. Do jakiego kosza wyrzucić spleśniały chleb?
Inaczej sprawa wygląda z ulgą o powrót osób wracających do kraju - w tym przypadku fiskus nie dysponuje już żadną wiedzą na temat podatnika. Podobnie jest z ulgą na zabytki czy np. termomodernizacyjną - podstawą do jej odliczenia są bowiem dokumenty (faktury) potwierdzające poniesienie wydatków.
Fiskus weźmie również pod lupę najpopularniejszą ulgę na dzieci, w jej przypadku podatnicy mogą raczej spać spokojnie. Dane dotyczące PIT-0 są również łatwe do zweryfikowania. Kontrola może być jednak potrzebna w przypadku, gdy rodzice się rozwiedli, a uwzględnili ulgę w pełnej wysokości (zamiast po połowie) lub oboje rozliczyli się jako osoby samotnie wychowujące dzieci.
Jak urzędy będą weryfikować ulgi w PIT?
Fiskus weryfikować będzie ulgi w rozmowie telefonicznej, czasem poprosi o przedłożenie właściwych dokumentów. To nieformalny tryb weryfikacji. Czymś innym jest natomiast kontrola podatkowa, którą resort może zlecić po wykonaniu analiz.
Ulgi podlegają weryfikacji głównie w toku czynności sprawdzających, czasem podczas kontroli podatkowej
- tłumaczy Ministerstwo Finansów.
Jak podaje businessinsider.com.pl, Ministerstwo Finansów wyjaśnia:
Podczas analizy oceniane jest prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości i ich skala oraz wybierany jest odpowiedni rodzaj działań. Wynik analizy ryzyka stanowi więc podstawę do uruchomienia weryfikacji albo odstąpienia od niej.
W większości przypadków, po zakończeniu analizy, nie ma potrzeby podejmowania dalszych czynności.
Zobacz również: