Ślimaki nie oprą się temu zapachowi. Skuteczną pułapkę przygotujesz w kilka chwil

Ślimaki, zwłaszcza te bez muszli, przez swój niemalże nieograniczony apetyt stanowią poważny problem dla ogrodników. Bez żalu niszczą uprawy warzyw, owoców i roślin ozdobnych. Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Jednym z ekologicznych i skutecznych sposobów na ich wyeliminowanie jest wykorzystanie łatwo dostępnego owocu. Jak zrobić pułapkę na ślimaki? To prostsze niż myślisz.

Ślimaki pojawiają się w naszych ogrodach najczęściej wieczorem lub po deszczu. To idealny czas, by zastawić pułapkę
Ślimaki pojawiają się w naszych ogrodach najczęściej wieczorem lub po deszczu. To idealny czas, by zastawić pułapkę123RF/PICSEL

Jakie środowisko sprzyja ślimakom w ogrodzie?

Ważne jest nie tylko doraźne działanie, ale też zrozumienie, co przyciąga ślimaki do ogrodu. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie ograniczyć populację pomrowów na swoim terenie, a co za tym idzie — ochronić rośliny przed ich atakiem i uszkodzeniami.

  • Ślimaki lubią wilgoć: Jest ona niezbędna dla ich przetrwania. Deszczowa pogoda, jak również częste podlewanie, zwłaszcza wieczorne, tworzą idealne warunki do ich bytowania i rozmnażania.
  • Cień: Nie przepadają za ostrym słońcem, dlatego ślimaki w ogrodzie chętnie szukają zacienionych kryjówek. Ważne staje się utrzymywanie porządku na działce, ponieważ są w stanie kryć się pod kamieniami czy składowanymi na posesji deskami.
  • Gęsta roślinność: Ogród z dużą ilością gęstych zarośli dostarcza ślimakom mnóstwo miejsc do ukrycia i żerowania.
 Jak zrobić pułapkę na ślimaki? To prostsze niż myślisz.
Jak zrobić pułapkę na ślimaki? To prostsze niż myślisz.123RF/PICSEL

Domowy sposób na ślimaki. Sięgnij po grejpfrut

Wielu ogrodników zastanawia się nad tym, co odstrasza ślimaki w ogrodzie. W celu przygotowania pułapki trzeba jednak skupić się nad tym, co je przyciąga. Zapach olejków eterycznych zawartych w grejpfrucie sprawia, że lgną do niego ochoczo. Wykorzystajmy ten fakt na własną korzyść.

W celu zrobienia pułapki na ślimaki z grejpfruta owoc przekrój na pół i wydrąż z niego miąższ. Tak przygotowane skórki rozstaw w miejscach, gdzie zauważasz najwięcej pomrowów. Grejpfruty muszą mieć bezpośrednią styczność z ziemią, aby szkodniki mogły się do nich dostać. Po kilku godzinach zauważysz zapewne gromadę intruzów skupioną wokół pułapki. Zostaje już tylko zebranie ich i przeniesienie z dala od ogrodu. Metoda jest polecana zwłaszcza osobom, którym zależy na humanitarnym zwalczaniu ślimaków.

Rośliny, które są najbardziej zagrożone

Szukając idealnego miejsca na rozstawienie pułapki na ślimaki nagie, warto kierować się wiedzą na temat tego, jakie rośliny najbardziej przyciągają szkodniki. Dzięki temu ogrodnicze działanie stanie się jeszcze bardziej efektywne.

Łakomy kąsek dla ślimaków stanowią:

  • delikatne liście sałaty;
  • młode rośliny kapustne, zwłaszcza kalafior i kapusta;
  • dojrzewające owoce truskawek;
  • miękkie liście szpinaku i boćwiny.

Nieproszeni goście z apetytem podgryzają sadzonki i świeże pędy roślin. Jeśli zignorujesz obecność szkodników, młode okazy nie będą miały szansy na rozwój, a o obfitych plonach będziesz mógł tylko pomarzyć.

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas