Słoiki pełne martwych ślimaków. Napełnij płynem i ukryj w gąszczu grządki

Ślimaki w ogrodzie mogą wyrządzić sporo szkód, dlatego ogrodnicy robią, co mogą, aby pozbyć się ich ze swoich działek. Specjalistyczne preparaty do walki z tymi szkodnikami mogą być skuteczne, jednak zawarta w nich chemia często niekorzystnie wpływa na uprawy i zwierzęta zamieszkujące naszą posesję. Z tego powodu zalecane jest wykorzystanie naturalnych metod do walki z mięczakami. Oto najlepsze domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie, dzięki którym rośliny będą rosły zdrowo i bezpiecznie.

Domowy sposób pomoże ekspresowo pozbyć się szkodników
Domowy sposób pomoże ekspresowo pozbyć się szkodników123RF/PICSEL

  • Ślimaki są poważnym problemem w naszych ogrodach i to wcale nie ze względów estetycznych. Gdy mięczaków jest dużo, poważnie szkodzą roślinom, doprowadzając uprawy do istnej ruiny. Z tego powodu często konieczna jest ich eliminacja
  • Jednak, jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie szybko i skutecznie tak, aby nie zaszkodzić pozostałym zwierzętom i roślinom? Na szczęście istnieje kilka prostych trików, aby odstraszyć je od grządek, na których uwielbiają żerować
  • Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie. Na liście sprawdzonych metod znajdziecie między innymi prostą mieszankę z kawy i cynamonu

Ślimaki w ogrodzie - kiedy jest ich najwięcej? O tej porze żerują non stop

Odpowiedź na pytanie, kiedy w ogrodzie pojawiają się ślimaki, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od klimatu i warunków atmosferycznych, jednak w Polsce żerują na naszych roślinach zwłaszcza:

  • wiosną - po okresie zimowego spoczynku, gdy rośliny rozkwitają, te niewielkie intruzy zaczynają poszukiwania pożywienia i rozmnażają się
  • jesienią - gdy okres wegetacyjny kończy się, ślimaki gromadzą zapasy na zimę. Licznie żerują więc na naszych uprawach

Te niewielkie szkodniki możemy spotkać o każdej porze dnia, jednak na największe skupiska natkniemy się nocą i wczesnym rankiem, gdy jest ciemno i mokro. 

Najczęściej licznie wychodzą na powierzchnię po opadach deszczu. To dlatego, że sprzyja im wilgotne powietrze. Można za to zauważyć, że w ciągu ciepłego i jasnego dnia ślimaki ukrywają się w zacienionych, trudnodostępnych miejscach np. pod kamieniami czy drewnem. Nie chcą bowiem przegrzać się ani odwodnić.

Ślimaki bez skorupy - dlaczego ogrodnicy szukają na nie sposobu? Tak szkodzą naszym roślinom

Ślimaki bez skorupy (tak zwane bezskorupowce) są zmorą każdego ogrodnika. Najczęściej wyjadają młode siewki, które nie są jeszcze odporne na ich ekspansję. Atakują nie tylko liście, ale również pędy, kwiaty czy owoce. Doprowadzają do licznych strat. Plony są słabe lub całkowicie wyniszczone.

Ślimaki stanowią zagrożenie dla roślin w naszym ogrodzie
Ślimaki stanowią zagrożenie dla roślin w naszym ogrodzie123RF/PICSEL

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Tak uprzykrzysz życie szkodnikom

Ogrodnicy próbują kontrolować populację ślimaków bez skorupy na swoich posesjach. W tym celu np. ręcznie wyłapują szkodniki. Ta metoda jest jednak czasochłonna i mało skuteczna z uwagi na szybkie rozmnażanie mięczaków. Znacznie bardziej efektywne w celu zwalczania ślimaków w ogrodzie może okazać się stosowanie specjalnych barierek ochronnych lub taśm miedzianych, które utrudnią intruzom, przedostanie się na konkretny obszar posesji.

Poza tym, ślimaki nie lubią również suszy, więc ich populację na danym terenie powinno ograniczyć unikanie podlewania upraw wieczorami na rzecz porannego nawadniania roślin. Podobnie jak regularne pozbywanie się martwych liści, trawy i innych naturalnych odpadków, którymi mogą żywić się brzuchonogi.

Naturalny wróg ślimaków bez skorupy. Te zwierzęta wypłoszą je raz dwa

Nie należy również zapominać o naturalnych wrogach ślimaków bez skorupy. Jeśli tylko stworzymy dobre warunki, problem występowania ślimaków pomogą nam rozwiązać zwierzęta, które traktują je jako swoje pożywienie. Wystarczy jedynie "zaprosić je" do swojego ogrodu. Zatem, jak zlikwidować ślimaki w ogrodzie?

Oto nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami:

  • ptaki - zwłaszcza sikorki, jaskółki, drozdy czy kaczki. Poszukują ślimaków na glebie lub roślinach, aby posilić się samodzielnie lub przekazać je swemu potomstwu. Nie wahajmy się więc instalować karmników na działkach
  • żaby -  Chętnie polują na mięczaki w nocy lub nad ranem. Stąd osoby, które stworzą im sprzyjające warunki, raczej nie powinny mieć problemu, jak pozbyć się ślimaków
Żaby chętnie polują na ślimaki w ogrodzie
Żaby chętnie polują na ślimaki w ogrodzie123RF/PICSEL
  • chrząszcze - te owady drapieżne wyjadają niektóre gatunki ślimaków bez skorupy. Podobnie zresztą jak błonkówki czy mrówki, które polują zwłaszcza na młode osobniki i jaja brzuchonogów
  • jeże - ich pożywienie stanowią bezkręgowce, w tym również ślimaki. Na pewno okażą się naszym sojusznikiem w walce z intruzami
  • świerszcze - jeśli zaprosimy je do swego ogrodu, również bez trudu pozbędziemy się ślimaków. Zwłaszcza tych młodych, co może okazać się skuteczne w kontroli populacji tych intruzów
Świerszcze mogą okazać się naturalnym sojusznikiem w walce ze ślimakami
Świerszcze mogą okazać się naturalnym sojusznikiem w walce ze ślimakami 123RF/PICSEL

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu domowym sposobem? Zrób prostą mieszankę i wzmocnij ją cynamonem

Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie mogą okazać się równie skuteczne, jak chemiczne preparaty, a nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Warto więc wypróbować poniższe metody walki ze szkodnikami.

  • Piwna pułapka na ślimaki w ogrodzie

Piwna pułapka to dość popularny sposób na ślimaki w ogrodzie. W miejscu żeru brzuchonogów wystarczy zakopać słoik wypełniony w jednej trzeciej piwem. Intruzy zwabią się zapachem trunku i utopią w aromatycznej mieszance. Naczynie należy codziennie opróżniać.

Piwna pułapka może więc pomoc pozbyć ci ślimaków na stałe z ogrodu
Piwna pułapka może więc pomoc pozbyć ci ślimaków na stałe z ogrodu123RF/PICSEL
  • Grejpfrut na ślimaki w ogrodzie

A co na ślimaki w ogrodzie, jeśli nie piwo? Skuteczne może okazać się rozłożenie wydrążonych połówek grejpfruta w pobliżu roślin, którymi najczęściej interesują się brzuchonogi. Ich zapach wabi szkodniki jak magnes, więc najpewniej po kilku godzinach w skorupkach odnajdziemy skupiska ślimaków. 

  • Liście narecznicy samczej wytępią ślimaki

Jeżeli powyższe domowe sposoby na ślimaki zawiodą, skuteczne może okazać się ściółkowanie liśćmi trującej narecznicy samczej. Szkodniki, które zbliżą się do rośliny, najprawdopodobniej zatrują się i padną martwe. Jeśli to nie pomoże, warto wykorzystać inne dary natury.

  • Sól na ślimaki w ogrodzie

Sól na ślimaki w ogrodzie to stara i sprawdzona metoda. Trzeba jednak pamiętać, że posypując ziemię między roślinami tą przyprawą, możemy szybko doprowadzić do nadmiernego zasolenia gleby, które może szkodzić również roślinom. 

  • Kawa i cynamon na ślimaki w ogrodzie

Zapach kawy skutecznie odstraszy ślimaki od roślin uprawnych, jeśli przygotujemy specjalny oprysk domowej roboty. W tym celu ostudzoną kawę należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:4. Kluczowy okaże się jednak dodatek cynamonu, który wzmacnia efekt. Mieszankę warto stosować regularnie. 

Cynamon to absolutny hit w walce ze szkodnikami. Jego zapach odstrasza ślimaki
Cynamon to absolutny hit w walce ze szkodnikami. Jego zapach odstrasza ślimaki123RF/PICSEL

Czytaj również:

Zobacz także:

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas