Reklama

Śnieżny Księżyc. Kiedy go zaobserwujemy i jak zasnąć w pełnię Księżyca?

W niedzielę 5 lutego czeka nas szczególna pełnia. Będzie to tak zwany Śnieżny Księżyc, który rozświetli zimowe niebo swoim blaskiem. Zależność między fazami Księżyca a snem znana jest od wieków. Jak za sprawą domowych sposobów zadbać o to, aby komfort naszego snu tej szczególnej nocy był wysoki?

 W niedzielę 5 lutego przed pójściem spać warto spojrzeć na niebo. Czeka nas bowiem wyjątkowa w 2023 roku pełnia Księżyca, tzw. Śnieżny Księżyc. Występuje w lutym i zachwyca swoim blaskiem. W przeszłości wierzono, że Śnieżny Księżyc wpływa na ludzi, obdarza pewnością siebie, daje odwagę do działania, niesie ważne zmiany i pozwala odzyskać motywację do pracy. Jednak ponieważ jest to również przede wszystkim pełnia, może nieść za sobę także problemy ze snem.

Zobacz: Wpływ snu na organizm. Czym może grozić zbyt długie spanie?

Reklama

Czy podczas pełni Księżyca śpimy gorzej?

Czy popularna opinia dotycząca tego, że podczas pełni Księżyca trudniej jest zasnąć, ma w sobie wiele prawdy? W 2013 roku grupa naukowców z Uniwersytetu w Bazylei postanowiła to sprawdzić. Przez trzy lata badacze monitorowali nocny wypoczynek 33 ochotników, których podzielili na dwie grupy wiekowe: 20-31 i 57-74 lata.

Wyniki eksperymentu pokazały, że w czasie pełni księżyca badani spali oni gorzej i to niezależnie od wieku. Ich średni czas zasypiania wydłużył się o 5 minut, a długość snu była krótsza o 20 minut. Inne  badania hormonalne wykazały, że w czasie pełni organizm badanych produkował mniej melatoniny, czyli substancji, która odgrywa najważniejszą rolę w regulowaniu dobowego rytmu snu.

Czytaj też: Czy spać przy otwartym oknie? Taki sen może przynieść wiele korzyści

Domowe sposoby na poprawę jakości snu podczas pełni Księżyca

Księżyc pozostaje w fazie pełni tylko przez 3 dni w miesiącu. Nie ma więc dużego prawdopodobieństwa, że problemy ze snem w tym czasie na dobre zaburzą nasz rytm, jednak chcąc w tym czasie spać spokojnie, warto sięgnąć po domowe sposoby na poprawę jakości wypoczynku i regeneracji.

  • Przed położeniem się do łóżka warto wypić szklankę soku wiśniowego rozcieńczonego z wodą. Naukowcy udowodnili, że czynność ta może skrócić czas zasypiania o 17 minut, a także pogłębić oraz wydłużyć sen.
  • Sprawdzonym sposobem jest też wypicie szklanki ciepłego mleka lub kakao, które zawiera magnez działający uspokajająco.
  • Na 2 godziny przed snem nie zaleca się jeść, ponieważ organizmowi zajętemu trawieniem trudniej będzie przejść w stan spoczynku.
  • Niezwykle ważne jest, aby wieczorem nasze oczy nie były narażone na emisję niebieskiego światła, którego źródła to m.in. ekran telewizora, komputera czy smartfona. Zwiększa ono aktywność mózgu i blokuje wydzielanie melatoniny, przez co nie możemy zasnąć. Zwłaszcza podczas pełni poświęćmy zatem więcej czasu na wyciszenie się i relaks przed snem.

Czytaj też:

Spożywanie kawy po południu może negatywnie wpłynąć na nasz organizm

Dieta dla zdrowych jelit: oczyszczanie okrężnicy z zalegających złogów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pełnia księżyca | śnieżny księżyc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy