Śnieżny Księżyc. Kiedy go zaobserwujemy i jak zasnąć w pełnię Księżyca?

W niedzielę 5 lutego czeka nas szczególna pełnia. Będzie to tak zwany Śnieżny Księżyc, który rozświetli zimowe niebo swoim blaskiem. Zależność między fazami Księżyca a snem znana jest od wieków. Jak za sprawą domowych sposobów zadbać o to, aby komfort naszego snu tej szczególnej nocy był wysoki?

Jak poprawić jakość snu podczas pełni Księżyca?
Jak poprawić jakość snu podczas pełni Księżyca?123RF/PICSEL

W niedzielę 5 lutego przed pójściem spać warto spojrzeć na niebo. Czeka nas bowiem wyjątkowa w 2023 roku pełnia Księżyca, tzw. Śnieżny Księżyc. Występuje w lutym i zachwyca swoim blaskiem. W przeszłości wierzono, że Śnieżny Księżyc wpływa na ludzi, obdarza pewnością siebie, daje odwagę do działania, niesie ważne zmiany i pozwala odzyskać motywację do pracy. Jednak ponieważ jest to również przede wszystkim pełnia, może nieść za sobę także problemy ze snem.

Czy podczas pełni Księżyca śpimy gorzej?

Czy popularna opinia dotycząca tego, że podczas pełni Księżyca trudniej jest zasnąć, ma w sobie wiele prawdy? W 2013 roku grupa naukowców z Uniwersytetu w Bazylei postanowiła to sprawdzić. Przez trzy lata badacze monitorowali nocny wypoczynek 33 ochotników, których podzielili na dwie grupy wiekowe: 20-31 i 57-74 lata.

Wyniki eksperymentu pokazały, że w czasie pełni księżyca badani spali oni gorzej i to niezależnie od wieku. Ich średni czas zasypiania wydłużył się o 5 minut, a długość snu była krótsza o 20 minut. Inne  badania hormonalne wykazały, że w czasie pełni organizm badanych produkował mniej melatoniny, czyli substancji, która odgrywa najważniejszą rolę w regulowaniu dobowego rytmu snu.

Domowe sposoby na poprawę jakości snu podczas pełni Księżyca

Księżyc pozostaje w fazie pełni tylko przez 3 dni w miesiącu. Nie ma więc dużego prawdopodobieństwa, że problemy ze snem w tym czasie na dobre zaburzą nasz rytm, jednak chcąc w tym czasie spać spokojnie, warto sięgnąć po domowe sposoby na poprawę jakości wypoczynku i regeneracji.

  • Przed położeniem się do łóżka warto wypić szklankę soku wiśniowego rozcieńczonego z wodą. Naukowcy udowodnili, że czynność ta może skrócić czas zasypiania o 17 minut, a także pogłębić oraz wydłużyć sen.
  • Sprawdzonym sposobem jest też wypicie szklanki ciepłego mleka lub kakao, które zawiera magnez działający uspokajająco.
  • Na 2 godziny przed snem nie zaleca się jeść, ponieważ organizmowi zajętemu trawieniem trudniej będzie przejść w stan spoczynku.
  • Niezwykle ważne jest, aby wieczorem nasze oczy nie były narażone na emisję niebieskiego światła, którego źródła to m.in. ekran telewizora, komputera czy smartfona. Zwiększa ono aktywność mózgu i blokuje wydzielanie melatoniny, przez co nie możemy zasnąć. Zwłaszcza podczas pełni poświęćmy zatem więcej czasu na wyciszenie się i relaks przed snem.

Czytaj też:

Kobieta "tą starszą" w związku. "Już czerstwa, zamieni ją na nowszy model". Magda Boczarska - "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas